Inflace v EU stagnuje, Česko se ve srovnání za duben propadlo

Inflaci tradičně táhnou ceny bydlení, potravin a pohonných hmot

Inflaci tradičně táhnou ceny bydlení, potravin a pohonných hmot Zdroj: grafika e15

Spotřebitelské ceny v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšily o 2,6 procenta, tempo růstu inflace tak zůstalo na březnové úrovni. Česko se v unijním srovnání zařadilo mezi země s vyšším tempem zdražování, tuzemská inflace se podle Eurostatu zvýšila z 2,2 procenta na 3,1 procenta.

Nejnižší inflaci v EU měly v dubnu Litva (0,4 procenta), Dánsko (0,5 procenta) a Finska (0,6 procenta). Naopak nejvíce spotřebitelské cen rostly v Rumunsku (6,2 procenta), v Belgii (4,9 procenta) a v Chorvatsku (4,7 procenta). Česko je ve srovnání až devatenácté, tedy deváté nejhorší. Od ledna letošního roku se přitom drželo v první desítce.

Metoda výpočtů Eurostatu liší od Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterého česká inflace v dubnu dosáhla 2,9 procenta. Růstový trend ale obě měření potvrzují. Podle českých statistiku inflaci táhly vzhůru hlavně ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot.

Z potravin přitom většina sledovaných položek v dubnu zmírnila meziroční pokles. Ceny mouky byly v dubnu nižší o víc než 19 procent, masa o téměř čtyři procenta, polotučného trvanlivého mléka o 11,4 procenta a vajec o 15,5 procenta. Zdražila zelenina o 2,4 procenta a čokoláda o víc než devět procent. Ceny nealkoholických nápojů zrychlily meziroční růst na 5,4 procenta.

V eurozóně zůstala míra inflace rovněž stejná jako v březnu, tedy na 2,4 procenta, je tak blízko dvouprocentního cíle Evropské centrální banky. Ta od loňského října drží stabilní základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta. Na růstu inflace v eurozóně se nejvíce podepsalo zdražování služeb, potravin, alkoholu a tabákových výrobků. 

Srovnání inflace: Jak si stojí Česko globálně a v rámci Evropy?

Jaká je aktuální inflace v ostatních státech ve světě? Kde je inflace nejvyšší a naopak nejnižší? Projděte si náš článek, mapy a infografiky.