Když se dva perou, všichni se smějí: Nerudová s Turkem mohli zazářit, místo toho se znemožnili

Danuše Nerudová a Filip Turek v debatě na CNN Prima News

Danuše Nerudová a Filip Turek v debatě na CNN Prima News Zdroj: Repro CNN Prima news

Včera se konal očekávaný volební duel. Ne proto, že by šlo o ty nejdůležitější lídry ve volbách do Evropského parlamentu. Ale že se utkaly dva extrémy – prozelený a proruský. Danuše Nerudová za Starosty a Filip Turek za Přísahu s Motoristy si od toho zřejmě slibovali, že tím posílí ve své části spektra. Místo toho ale předvedli zoufalý výkon plný nezvládnutých emocí, neprofesionality a neschopnosti vést racionální debatu.

Komentář vyšel na webu Info.cz

Začněme tím, čeho oba chtěli a potřebovali dosáhnout. Nerudová se o hlasy pere s Piráty, kteří zastávají prakticky identické postoje ke všem třem hlavním tématům voleb – tedy k migračnímu paktu, Green Dealu a válce na Ukrajině. 

Zejména obě formace dávají najevo naprostý souhlas s (momentálně v Evropské unii převládající) klimahysterií. Ve všech ostatních debatách měla čerstvá členka STAN vedle sebe vždy někoho z Pirátů, který se do ní tvrdě navážel. Zde se mohla předvést sama a zaujmout tím společné voliče.

Přitom pozice Starostů je poněkud složitější v tom, že velkou část potenciálu sdílejí s koalicí SPOLU. Ta je sice ke Green Dealu daleko skeptičtější, nicméně existuje velká skupina méně vyhraněných (ne ultraliberálních, leč středových) voličů, kteří se nerozhodují mezi Piráty a STAN, ale právě mezi tím druhým z nich a trojicí ODS, KDU-ČSL, TOP 09. 

Ta je zatím ve vysávání společného elektorátu mnohem úspěšnější. Danuše Nerudová se snažila „otočit skóre“. Jenže se jí povedl spíše opak.

Co se týká Filipa Turka, ten zase doufal přetlačit SPD a koalici Stačilo! Tato trojka cílí na radikální, antisystémové, protestní voliče, pro něž je mimo jiné typické, že nemají rádi Ukrajinu a přejí si „mír za každou cenu“. Odmítají napadené zemi posílat zbraně a tvrdí, že primárně je třeba se domluvit s Ruskem. 

Podívejte se na rozhovor s Danuší Nerudovou v pořadu FLOW:

Video placeholde
Rozhovor s Danuší Nerudovou pro pořad FLOW • e15

Také on má ten problém, že vedle něj obvykle sedí předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, která má stejné názory, ale právě proto mu tvrdě konkuruje v nelítostné řeži o omezenou grupu voličů. I on však vybouchl.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!