Ruští separatisté zahájili útok na železárny a ocelárny Azovstal

Útok na ocelárny Azovstal v Mariupolu (18.4.2022)

Útok na ocelárny Azovstal v Mariupolu (18.4.2022) Zdroj: Reuters

Železárna Azovstal
Železárny Iljiče v Mariupoli
Bloková stolice
Dokončovací stojany válcovny
Dokončovací stojany válcovny
30
Fotogalerie

Začal útok na železárny a ocelárny Azovstal v Mariupolu, uvedli podle ruskojazyčné verze stanice BBC proruští separatisté. Rozlehlý hutní komplex představuje poslední významnou oblast ukrajinského odporu ve městě. Ukrajinské úřady tvrdí, že se v něm ukrývá rovněž na tisíc civilistů, včetně žen, dětí a starších lidí. Rusko mezitím znovu vyzvalo ukrajinské obránce, kteří se v areálu nacházejí, aby složili zbraně, píše agentura Reuters.

„Útočné skupiny, které byly vybrány speciálně pro útok na tento objekt, už částečně zahájily práci,“ prohlásil podle BBC v ruské televizi Rossija 24 Eduard Basurin, zástupce proruských separatistů ze samozvané Doněcké lidové republiky (DNR), kteří se podílejí na obléhání Mariupolu. Dodal, že útočícím jednotkám pomáhá ruské letectvo a dělostřelectvo.

Azovstal je dosud pod kontrolou ukrajinských ozbrojených sil, zejména 36. brigády námořní pěchoty a pluku Azov, podotkl server britské veřejnoprávní stanice. Moskva už v neděli zbývající ukrajinské obránce Mariupolu vyzvala, aby složili zbraně a slíbila jim, že ušetří jejich životy. Ti však výzvu odmítli. Dnes z Moskvy zazněla podobná nabídka.

Hrůzné video z Mariupolu ukazuje mrtvoly přímo na ulici

Video placeholde
• Telegram Ljubov Sobol

Ruský generál Michail Mizincev dal podle agentury RIA Novosti ukrajinským vojákům a zahraničním žoldnéřům v Azovstalu čas do dnešního poledne moskevského času (11:00 středoevropského letního času), aby složili zbraně. Zároveň slíbil ušetřit jejich životy, pokud tak učiní. Následně podle něj mohou hutní komplex opustit. Podle návrhu ruského ministerstva obrany by měly všechny ukrajinské jednotky opustit beze zbraní Azovstal mezi 14:00 a 16:00 moskevského času (mezi 13:00 a 15:00 středoevropského letního času), píše BBC.

Prokremelský čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dnes podle agentury Reuters uvedl, že ruské síly ovládnou Azovstal během dnešního dne.

Ukrajinské úřady v pondělí uvedly, že v podzemních úkrytech pod rozsáhlým metalurgickým závodem se před ostřelováním a leteckými útoky ukrývá nejméně 1000 civilistů. „Podle informací obránců města zůstávají v prostorách a sklepeních závodu občané, kteří nechtějí odejít, protože jejich domy byly zničeny a nechtějí být posláni do filtračních táborů a Ruské federace. Jsou mezi nimi ženy, děti a staří lidé,“ citovala dnes agentura Unian ukrajinskou ombudsmanku Ljudmylu Denisovovou.

Podle mariupolské radnice se na území města nacházejí čtyři „filtrační tábory“, kde jsou obyvatelé Mariupolu drženi před deportací do Ruska, píše agentura Unian, podle níž ruské síly údajně takto nyní zadržují přes 20 tisíc lidí. Zástupce proruských separatistů Basurin přítomnost civilistů v Azovstalu podle agentury TASS popřel.

Ukrajina rovněž viní ruské síly, že na podnik shazují těžké bomby. Poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko uvedl, že okupační síly útočí na Azovstal vysoce výkonnými pumami a s pomocí dělostřelectva a tanků pokračují v „chaotických“ úderech na obytný Levobřežní okres ve městě.

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala ruské úřady, aby dnes umožnily humanitární koridor z Mariupolu do Berďansku pro civilisty.

Ruské jednotky obléhají Mariupol od začátku března a většinu města a jeho bezprostředního okolí mají zřejmě pod kontrolou. Ukrajinské jednotky uvězněné ve zdevastovaném městě se však podle dřívějších informací stanice CNN drží navzdory drtivé přesile - nacházejí se ovšem už jen v ostrůvcích odporu a jejich počet je nejasný. Místní úřady odhadují, že kvůli ruskému bombardování a bojům zemřelo v Mariupolu nejméně 21 tisíc obyvatel. Před počátkem invaze 24. února ve městě žilo 400 tisíc obyvatel.