Šéf Senátu Miloš Vystrčil jede na Ukrajinu. Přijal pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny

Šéf Senátu Miloš Vystrčil z ODS (vlevo) jede na Ukrajinu na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny. Na cestě vlakem ho doprovázejí místopředseda Senátu Jiří Růžička z TOP 09 (druhý zprava), nezávislý senátor Pavel Fischer (třetí zprava) a také polští senátoři v čele s předsedou komory Tomaszem Grodzkým.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil z ODS (vlevo) jede na Ukrajinu na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny. Na cestě vlakem ho doprovázejí místopředseda Senátu Jiří Růžička z TOP 09 (druhý zprava), nezávislý senátor Pavel Fischer (třetí zprava) a také polští senátoři v čele s předsedou komory Tomaszem Grodzkým. Zdroj: ČTK / Twitter/Miloš Vystrčil

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes vystoupili předseda Senátu a místopředseda ODS Miloš Vystrčil a bývalý šéf Poslanecké sněmovny a místopředseda ANO Radek Vondráček.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil během svého novoročního projevu (1.1.2022)
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pořadu Partie TV Prima (20.2.2022)
4
Fotogalerie

Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) jede na Ukrajinu, která od konce února čelí ruské invazi, a to na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka, sdělila tisková tajemnice horní parlamentní komory Jana Taušová. Na cestě vlakem doprovázejí Vystrčila první místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09), nezávislý senátor Pavel Fischer a také polští senátoři v čele s předsedou komory Tomaszem Grodzkým. Vystrčil brzo ráno na twitteru zveřejnil společnou fotografii senátorů z vlaku s komentářem "Jsou pozvání, která se neodmítají" a hashtagem Senát na Ukrajině.

Před měsícem podnikl cestu do Kyjeva český premiér Petr Fiala (ODS), a to společně se svým polským a slovinským protějškem Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. V ukrajinské metropoli se setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenskými i premiérem Denysem Šmyhalem. Cílem jejich návštěvy bylo podpořit Ukrajinu. Po nich Kyjev navštívili také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf unijní diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger, nedávno také britský premiér Boris Johnson, rakouský kancléř Karl Nehammer a další evropští politici.

Senát minulý týden schválil stanovisko, podle něhož Rusko musí nést následky za rozpoutání války proti Ukrajině včetně platby reparací. Horní parlamentní komora také konstatovala, že vraždění civilistů v ukrajinských městech nese všechny znaky válečného zločinu podle mezinárodního práva a že únosy obyvatel Ukrajiny do Ruska jsou neospravedlnitelné. Ruští představitelé, kteří jsou odpovědní za válečné zločiny, musí být podle Senátu postaveni před soud a potrestáni. Téměř totožné usnesení přijala také Sněmovna.

Video placeholde
Prostor X: Rozhovor s Milošem Vystrčilem • Prostor X

Stefančuk se začátkem dubna on-line připojil ke schůzce lídrů parlamentů Česka, Slovenska a Rakouska. Informoval je o nejnovějším vývoji ve své zemi a o tom, jak pokračují boje i snahy o mírová jednání. Stefančuk poděkoval třem středoevropským zemím za pomoc a za vstřícné přijetí ukrajinských uprchlíků. Do Česka podle odhadů dorazilo přes 300.000 Ukrajinců, hlavně žen a dětí. Šéf ukrajinského parlamentu požádal také o uvalení dalších sankcí vůči Rusku a o zabavování majetku ruských oligarchů.