Porsche Type 64 kupce kvůli chybné dražbě nenašlo | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Aukce legendárního Porsche mohla překonat rekordy, zbyly z ní ale akorát rozpaky

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Jeden ze tří prototypů automobilu, který se jako vůbec první pyšnil názvem Porsche, se v kalifornské aukční síni Sotheby's Monterey prodat nepodařilo. Původní odhady hovořily o tom, že by se předchůdce modelu Porsche 356 mohl vydražit až za 20 milionů dolarů, tedy téměř půl miliardy korun. Kvůli zmatku na aukci však celý prodej padl. 

Agentura Bloomberg informovala, že dražitel aukci oficiálně začal nabídkou za vůz z roku 1939 na 30 milionech dolarů a jeho nabídka se rychle zvyšovala až na více jak 70 milionů dolarů (zhruba 1,6 miliardy korun). Tato cena dokonce převyšovala doposud nejdražší automobil prodaný v aukci, kterým je Ferrari 250 GTO, jehož cena se vyšplhala na 1,1 miliardy korun. 

Dražebník aukce však v jejím průběhu náhle uvedl, že právě částka 70 milionů dolarů je chybná. Původně prý chtěl aukci začít na sumě 13 milionu dolarů, ne na třiceti. Údajně se prostě přeslechl.

To značně popudilo zájemce o automobil a část z nich ze slavné aukční síně i odešla. „Jako špatný vtip,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Johnny Shaughnessy, sběratel z jižní Kalifornie. „Absolutně ztratili důvěryhodnost,“ doplnil k chybě aukčního domu Sotheby's. 

Auto za miliony dolarů: dražba Bondova astonu překonala odhady

„Navzdory zájmu náročných sběratelů se nám v noci mezi prodávajícím a kupujícím nepodařilo dosáhnout společné domluvy,“ uvedla v tisková mluvčí domu v krátkém prohlášení. 

Pozoruhodné auto Type 64 bylo zkonstruováno samotným Ferdinandem Porschem v době, kdy pracoval jako konstruktér ve společnosti Volkswagen. Vzniklo k účasti na závodu mezi Berlínem a Římem, který byl plánován na oslavu „Paktu oceli“, mezi nacistickým Německém a fašistickou Itálií.

Prohlédněte si fotogalerii:

Za balíček karet s Pokémony neváhal dát kupec v aukci miliony
Pod lupou: Dobrý investor do umění musí počítat s emocemi, shodli se experti

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!