Barroso: EU čelí největší krizi ve své historii | E15.cz

Barroso: EU čelí největší krizi ve své historii

José Manuel Barroso, EK
José Manuel Barroso, EK
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie čelí největší krizi ve své historii. Prohlásil to dnes ve Štrasburku před europoslanci šéf Evropské komise José Barroso. Ve své zprávě o stavu EU také uvedl, že Řecko zůstane členem eurozóny. Předseda EK rovněž vyzval unii ke zvážení změn v Lisabonské smlouvě v souvislosti s pravidlem jednomyslnosti. Není prý možné, aby ti nejpomalejší v EU brzdili ostatní.

Podle Barrosa nejde nyní v unii jen o finanční krizi, ale i o krizi sociální a krizi důvěry. Ve společnosti panuje velká nejistota a hrozí růst nacionalismu. Situace je vážná, ale řešení existují, ujistil. „Evropa má budoucnost,“ zdůraznil zároveň v již druhé zprávě o stavu unie, která je jakousi evropskou obdobou projevu, který každoročně přednášejí američtí prezidenti.

„Tempo našeho společného snažení nemůže být diktováno tím nejpomalejším,“ poznamenal dále šéf Evropské komise v souvislosti s úvahami o změnách v lisabonské smlouvě. „Členský stát má právo se nehýbat, avšak ne právo blokovat posouvání těch dalších. Naše ochota předjímat změnu smlouvy posílí nyní důvěryhodnost našich rozhodnutí.“

Po zrušení jednomyslnosti v EU volal dnes například předseda liberálů v EP Guy Verhofstadt, podle něhož je to nezbytné k tomu, aby se unie posunula kupředu. Naopak šéf frakce evropských reformistů a konzervativců a český europoslanec Jan Zahradil převádění národních pravomocí na evropskou úroveň kritizoval.

„Musíme dokončit naši měnovou unii s ekonomickou unií. Bylo iluzí si myslet, že bychom mohli mít společnou měnu a jednotný trh s národními přístupy k ekonomické a rozpočtové politice,“ prohlásil Barroso.

Komise tak podle něj v příštích týdnech přijde s návrhy na posílení ekonomické spolupráce a integrace, zejména pak v eurozóně. „Bude to uděláno takovým způsobem, který zajistí kompatibilitu mezi eurozónou a Evropskou unií jako celkem,“ dodal.

Předseda EK v projevu rovněž mimo jiné reagoval na objevující se spekulace ohledně možného odchodu Řeků z eurozóny. „Řecko je a zůstane členem eurozóny,“ zdůraznil.

Dobrovolný odchod z eurozóny, ani vyloučení kvůli neplnění pravidel nyní není podle stávajících smluv možné. Z některých zemí, například z Nizozemska, ale zaznělo, že by se to mělo změnit a taková možnost by měla existovat.

Řada europoslanců Barrosův proslov ocenila. Jeden z italských zákonodárců prohlásil, že má „lví srdce“. Někteří jiní se naopak do šéf komise pustili a hovořili o tom, že by se měl za to, co s dalšími představiteli EU v reakci na krizi dělá, spíše stydět.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video