Británie si nechá legislativu EU dočasně i po brexitu, nepotřebné směrnice zruší postupně | E15.cz

Británie si nechá legislativu EU dočasně i po brexitu, nepotřebné směrnice zruší postupně

ČTK

Veškerá legislativa pramenící z členství v Evropské unii zůstane i po takzvaném brexitu součástí právního řádu Spojeného království. Teprve v následujících letech se bude postupně revidovat a nepotřebné zákony se budou rušit. Podle britské televizní stanice ITV to hodlá v neděli u příležitosti zahájení konference své Konzervativní strany v Birminghamu oznámit britská premiérka Theresa Mayová.

Podle ITV Mayová oznámí, že evropská legislativa zůstane součástí britského právního řádů na základě zvláštního zákona. Směrnice a nařízení, které vláda po odchodu Británie z evropského bloku uzná za nepotřebné, bude rušit postupně. Okamžikem odchodu Británie z EU tak podle ITV nepřestanou v Británii automaticky platit všechna pravidla EU a jednotného trhu.

Důvodem rozhodnutí rušit nepotřebnou evropskou legislativu postupně je podle ITV snaha uklidnit investory, kteří si budou moci být nadále jistí, co je a co není zákonné ve vztahu k jejich produktům či zaměstnancům. Mayová chce podle televizní stanice rovněž ujistit zaměstnance, že jejich pracovní místa nebudou okamžikem brexitu méně jistá.

Mayová dosud neuvedla, kdy chce spustit článek 50 lisabonské smlouvy, který formálně zahájí přinejmenším dvouleté "výstupní" rozhovory. Dává ale dlouhodobě najevo, že letos to navzdory přání mnoha evropských lídrů nebude.

Listu The Sunday Times Mayová ovšem řekla, že nebude čekat na parlamentní volby v Německu, které se budou konat v září příštího roku, aby oficiálně zahájila jednání o odchodu Británie z EU. V rozhovoru rovněž vyloučila, že by se do roku 2020 konaly ve Spojeném království předčasné volby. Způsobilo by to totiž podle ní zbytečnou "nestabilitu".

Mayová rovněž oznámila, že hodlá zrušit zákon o Evropských společenství z roku 1972, kterým Británie vstoupila do bloku, jenž se postupně rozvinul v současnou EU. V platnost zákon, který zruší zákon o členství v ES, vstoupí okamžikem formálního odchodu Spojeného království z EU, uvedla premiérka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.