Britská UKIP je bez předsedy. Židli ho stály rasistické výroky o snoubence prince Harryho | E15.cz

Britská UKIP je bez předsedy. Židli ho stály rasistické výroky o snoubence prince Harryho

Jo Marney a Henry Bolton.
Jo Marney a Henry Bolton.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Členové britské protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) dnes na mimořádném sjezdu odvolali předsedu Henryho Boltona, který ztratil jejich důvěru kvůli rasistickým výrokům své milenky. Podle Boltona straně ubližuje nejednota a dnešní rozhodnutí ji poškodí na dlouhé měsíce. UKIP si nové vedení zvolí do 90 dnů.

Bolton byl v nemilosti části členů formace, která prosadila předloňské referendum o odchodu Británie z EU, od ledna, kdy se jeho partnerka urážlivě vyjádřila o rasovém původu snoubenky prince Harryho Meghan Markleové. Strana proto svolala mimořádné zasedání, na němž se 63 procent z 1378 hlasujících vyslovilo pro Boltonův odchod z vedoucí pozice. Čtyřiapadesátiletý politik před tím sám odmítl rezignovat.

Jeho 25letá milenka Jo Marneyová, s níž se začal stýkat po Vánocích, podle médií v textové zprávě popsala americkou herečku Markleovou, jejíž matka je Afroameričanka, jako "pitomou nánu" a dodala, že "poskvrní naši královskou rodinu". Černochy označila za ošklivé. Později se omluvila a Bolton vztah s ní ukončil, své spolustraníky však neobměkčil.

"Podle mne bude složité sjednotit stranu," řekl podle BBC v reakci na rozhodnutí spolustraníků Bolton, který podle svých slov plánoval stranu reorganizovat a zefektivnit její fungování. "V politice jsem neskončil, tohle je jen jedna z překážek na cestě," řekl Sky News s tím, že je "trochu zklamán".

UKIP se před několika lety stala za předsedy Nigela Farage jednou z nejvýznamnějších politických sil v Británii. Právě tato strana přesvědčila bývalého premiéra Davida Camerona, aby vypsal referendum o odchodu Británie z Evropské unie, a poté vedla úspěšnou kampaň ve prospěch brexitu.

Poté, co Farage po úspěšném referendu z vedení strany odešel, UKIP se propadala do chaosu. Částečně i proto, že její hlavní cíl, tedy odchod z EU, se stal součástí oficiální politiky vládnoucích konzervativců i opozičních labouristů. Ještě v roce 2015 získala UKIP v parlamentních volbách 12,6 procent hlasů, byť to stačilo jen na jedno křeslo v parlamentu. V předčasných volbách loni v červnu už UKIP volilo pouze 1,8 procenta lidí.

Dočasným lídrem strany se dnes stal Gerard Batten, kterého do tří měsíců nahradí nové vedení vzešlé ze stranických voleb.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video