Britské velvyslanectví uspořádalo prezentaci ke kauze Skripal | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Britské velvyslanectví v Moskvě uspořádalo prezentaci ke kauze Skripal. Fiasko, tvrdí Rusové

ČTK

Britské velvyslanectví v Moskvě uspořádalo v úterý prezentaci pro zástupce zhruba osmdesáti ambasád, na níž prezentovalo poznatky Londýna ke kauze bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, otráveného počátkem března v Británii armádním jedem novičok.

Dokument předložený diplomatům zveřejnil v plném znění list Kommersant. Ruské ministerstvo zahraničí označilo prezentaci za fiasko.

Podle Kommersantu byly informace poskytnuté diplomatům shrnutím již známých skutečností s jedinou důležitou výjimkou: zatímco dosud Londýn označoval vinu Ruska za velmi pravděpodobnou, nyní tvrdí, že Moskva je "vinna bez sebemenších pochyb". Americký velvyslanec v Moskvě Jon Huntsman označil šestistránkovou prezentaci za velmi přesvědčivou, napsal ruský deník.

Britský dokument obsahuje chronologii útoku na Skripala a jeho dceru Juliji, které 4. března našla britská policie v bezvědomí na lavičce v jihoanglickém Salisbury. Popisuje látku novičok a uvádí seznam nepřátelských aktů Ruské federace za posledních dvanáct let.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na facebooku označila britskou prezentaci za fiasko. "Na základě těchto šesti stránek se rozhodli o odpovědnosti cizího státu za chemický útok," napsala mluvčí.

Ryan ve Sněmovně odsoudil Rusko. Šíří prý dezinformace

Huntsman listu Kommersant řekl, že prezentace, jejíž podklady zástupci zahraničních ambasád obdrželi, přesvědčila britské spojence o nutnosti být ve Skripalově kauze s Londýnem solidární. USA v reakci na aféru kolem bývalého ruského agenta vyhostily ze země 60 ruských diplomatů.

Vyhoštění Rusů z diplomatických misí v USA následovalo nedlouho poté, co Spojené království na údajný ruský útok odpovědělo vypovězením 23 ruských diplomatů. Celkem pak k dnešnímu dni 27 států světa vyhostilo 144 ruských diplomatů, z bruselského sídla NATO musí odejít dalších sedm akreditovaných Rusů.

Lucembursko se dnes podle agentury Bloomberg rozhodlo v souvislosti s kauzou Skripalových povolat z Moskvy svého velvyslance ke konzultacím.

Zeman: Nevěřím, že se v Česku vyrábí novičok
Rusko překročilo veškeré meze, prohlásil Babiš. Česko vyhostí trojici diplomatů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!