Češi postaví v Aghánistánu cementárnu, projekt vyjde na miliardy | E15.cz

Češi postaví v Aghánistánu cementárnu, projekt vyjde na miliardy

Češi postaví v Aghánistánu cementárnu, projekt vyjde na miliardy
Kábul
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Česká republika hodlá investovat 70 milionů dolarů (1,74 miliardy korun) do produkce cementu v západním Afghánistánu. Informovala o tom dnes afghánská soukromá televize 1TV s odvoláním na afghánské činitele.

Investice by se měla soustředit do afghánské provincie Herát, kde vznikne nová cementárna. Ta bude denně vyrábět odhadem 1600 tun cementu. Přibližně stejnou částkou jako ČR má na projekt přispět také afghánský soukromý sektor.

Smlouva s českou firmou by měla být podepsána během nadcházejících dvou měsíců, prohlásil podle televize 1TV Sirus Alaf, ekonomický poradce afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního. Prezidentův poradce přitom neupřesnil, jaká česká firma se na projektu bude podílet.

Leteckou základnou Bagrám, kde působí čeští vojáci, otřásl výbuch

Afghánští představitelé očekávají, že až továrna začne cement vyrábět, cena tohoto stavebního materiálu klesne v Herátu o polovinu.

Afghánistán každoročně dováží čtyři miliony tun cementu a investice do jeho výroby je považována za klíčový krok k dalšímu rozvoji země, uvedla na svých webových stránkách televize 1TV.

"Změní to budoucnost Afghánistánu, zvlášť jeho jihozápadní části," konstatoval Alaf.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!