Leteckou základnou Bagrám, kde působí čeští vojáci, otřásl výbuch | e15.cz

Leteckou základnou Bagrám, kde působí čeští vojáci, otřásl výbuch

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mohutná exploze dnes otřásla spojeneckou základnou Bagrám v Afghánistánu, kde působí i čeští vojáci. Výbuch si vyžádal čtyři mrtvé a 14 zraněných, oznámilo velení spojeneckých vojsk. K útoku se přihlásil Taliban. Češi podle generálního štábu české armády mezi oběťmi nejsou.

"Můžeme potvrdit, že dnes ráno krátce po 5:30 místního času (2:00 SEČ) došlo na letecké základně Bagrám k explozi. Ta si vyžádala oběti nebo zraněné," konstatovalo NATO v prohlášení.

Bagrámské letiště se nachází v provincii Parván v centrální části Afghánistánu. Jeho vnější ostrahu pomáhá zajišťovat 168 českých vojáků. Mluvčí generálního štábu české armády Jan Šulc dnes ČTK řekl, že Češi působící v Bagrámu jsou v pořádku.

Ve čtvrtek se stal terčem útoku ozbrojenců z řad Talibanu německý konzulát v severoafghánském městě Mazáre Šaríf. Při atentátu zahynulo nejméně šest lidí a přes 120 utrpělo zranění. Němečtí zaměstnanci konzulátu vyvázli bez újmy.

Taliban uvedl, že útok byl odvetou za nálet NATO z 3. listopadu na pozice Talibanu u Kunduzu. Podle OSN při této akci zahynulo 32 afghánských civilistů, včetně mnoha žen a dětí, a dalších 19 utrpělo zranění.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video