Chceme zpět svá území zabraná proruskými separatisty, prohlásil Porošenko | E15.cz

Chceme zpět svá území zabraná proruskými separatisty, prohlásil Porošenko

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ukrajina a Gruzie, postsovětské státy vystavené vojenskému tlaku Moskvy, budou koordinovat své úsilí o návrat území zabraných proruskými separatisty. Při návštěvě Gruzie to řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Spolu s hostitelem Giorgim Margvelašvilim navštívil ostnatým drátem vymezený sektor oddělující Gruzii od samozvané Jižní Osetie.

Gruzie obdobně jako Ukrajina ztratila za přispění Moskvy část svého území. Po krátké gruzínsko-ruské válce v roce 2008 Rusko uznalo již dříve vyhlášenou nezávislost dvou gruzínských provincií Abcházie a Jižní Osetie. Ukrajina ztratila o šest let později Ruskem anektovaný Krym a čelí povstání proruských radikálů v Donbasu.

Abcházie a Jižní Osetie dnes existují jen s masivní hospodářskou a finanční podporou Ruska. Drtivá většina zemí světa jejich samostatnost neuznává.

Porošenko s Margvelašvilim podle televize Rustavi navštívili gruzínskou obec Odzisi ležící nedaleko jihoosetského regionu, kde Rusko po válce zřídilo svou vojenskou základnu. Ukrajinský prezident v projevu podpořil územní celistvost a svrchovanost Gruzie.

Podívejte se na naší fotogalerii z Černobylu a Pripjati>>>

"Z jedné strany vidíme kvetoucí Tbilisi a z druhé slzy, porušování lidských práv, nedostatek lékařské péče a vzdělání. Dokud existuje Rusko, nemá (Jižní Osetie) naději na pokrok," prohlásil Porošenko.

"Celý svět demonstruje solidaritu s Gruzií a Ukrajinou. Rusko je v izolaci," uvedl ukrajinský prezident, jehož země stejně jako Gruzie usiluje o těsné vztahy s Evropou a členství v Severoatlantické alianci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video