Další krok k denuklearizaci KLDR. Kim chce v květnu uzavřít jaderné středisko, pozve i odborníky z USA

Setkání zástupců KLDR a Jižní Koreji. Přítomen byl i vůdce Kim-Jong un

Setkání zástupců KLDR a Jižní Koreji. Přítomen byl i vůdce Kim-Jong un Zdroj: profimedia.cz

Severní Korea v květnu uzavře své jaderné testovací středisko a přizve k tomu i americké experty. Vůdce KLDR Kim Čong-un to přislíbil na pátečním mezikorejském summitu, oznámil dnes úřad jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Středisko se po poslední zkoušce zřejmě stalo nepoužitelným, naznačili nedávno čínští vědci.

"Kim řekl během summitu (...), že v květnu přistoupí k uzavření jaderného testovacího areálu," citovala agentura AFP mluvčího jihokorejského prezidenta. Komunistický vůdce podle něj zpřístupní místo v zájmu transparentnosti odborníkům a novinářům z Jižní Koreje i Spojených států. Soul také informoval, že Pchjongjang projevil ochotu diskutovat o normalizaci vztahů s Japonskem.

Vůdci znepřátelených Korejí se v pátek dohodli, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Žádná konkrétní opatření ale z jejich historické schůzky nevzešla a někteří analytici upozorňují zejména na absenci časového plánu, přesné definice "kompletní denuklearizace" či chybějící odkazy na kontrolní mechanismy celého procesu.

Totalitní KLDR čelí kvůli svému jadernému a raketovému programu mezinárodním sankcím. Testovací středisko na severu země se po poslední jaderné zkoušce loni v září pravděpodobně zčásti propadlo a zřejmě už není použitelné. Naznačuje to čínský výzkum, z něhož před třemi dny citovala agentura AP.

V rámci sbližování obou zemí Korejského poloostrova Kim Čong-un na pátečním summitu také slíbil, že KLDR posune svůj čas o 30 minut dopředu a sladí tak tamní hodiny s Jižní Koreou. Pchjongjang za jihokorejským časem o půl hodiny zaostává od roku 2015. Posun zavedl komunistický režim při příležitosti 70. výročí konce japonské nadvlády a vysvětlil jej jako skoncování s praktikou zavedenou japonskými kolonizátory.