Demokraté zablokovali Obamovu snahu o volný obchod. TTIP asi nedojedná | E15.cz

Vše o realitách

Vše o  realitách Vstoupit do speciálu

Demokraté zablokovali Obamovu snahu o volný obchod. TTIP asi nedojedná

Demokraté zablokovali Obamovu snahu o volný obchod.  TTIP asi nedojedná
Zóny volného obchodu podporují především konzervativci včetně zástupce republikánské většiny ve sněmovně Steva Scaliseho
• 
ZDROJ: reuters

Jan Stuchlík

Evropské vášně kolem připravované euro-americké dohody o volném obchodu TTIP mohou vychladnout. Pravděpodobnost, že by Evropa dojednala smlouvu ještě s administrativou prezidenta Baracka Obamy, se výrazně snížila. Sněmovna reprezentantů kvůli poslancům za prezidentovu Demokratickou stranu neschválila klíčový zákon o podpoře obchodu. Norma měla dát prezidentovi k jednání mandát.

Bez zákona, který by prezidentovi umožnil dojednané smlouvy předložit Kongresu, aniž by do jejich textů mohli poslanci a senátoři zasahovat, nemá smysl ve vyjednávání pokračovat.

Dohadování s Bruselem o TTIP a s pacifickými zeměmi o podobné dohodě TPP se tak zadrhává. Prezident kvůli spolustraníkům přišel o poslední šanci, jak do konce volebního období prosadit politicky významnou agendu, shodují se američtí komentátoři.

Obamovi pomáhali republikáni. Šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner se pokusil demokratům vyjít vstříc. O dvou částech zákona o podpoře obchodu nechal hlasovat zvlášť.

Vlastní mandát pro jednání, u něhož bylo jasné, že nemá většinovou demokratickou podporu, schválila většina republikánů za podpory 28 demokratů.

Boehner vyšel demokratům vstříc. O dvou částech zákona nechal hlasovat zvlášť. Právě část, kterou demokraté požadovali, nakonec neschválili

Doplňující zákon o programu pomoci dělníkům, kteří přijdou o práci kvůli volnému obchodu, naopak demokraté požadovali a měli mít v separátním hlasování možnost ho schválit. Jenže hlasovali proti. Bez pomocného programu zákon o obchodu, jak ho už schválil Senát, padá.

Republikáni už v pátek prohlásili, že dají demokratům ještě šanci, aby názor otočili. Jenže zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se poslanci měli za svého prezidenta postavit.

Přečtěte si rozhovor se Shermanem Katzem:

„Obchod je pro spoustu demokratů existenciální otázka. Řada kolegů říkala, že nechtějí poškodit prezidenta, ale zároveň nemohou přijít do svých volebních obvodů se zprávou, že kvůli loajalitě k prezidentovi vyprodali tamní pracovní místa,“ tvrdí jeden z mála demokratů, kteří hlasovali pro obě části zákona, Gerald Connolly.

Demokraté v Kongresu jsou pod silným tlakem odborů, které se především proti pacifické dohodě TPP bouří. „Odbory mnoha členům Kongresu naznačily, že jestli budou hlasovat pro zákon o podpoře obchodu, budou v příštích volbách ve svých volebních obvodech čelit novým vyzývatelům,“ vysvětluje roli odborářů Sherman Katz, bývalý poradce demokratických prezidentských kandidátů pro mezinárodní obchod.

Ilona Švihlíková: Transatlantická smlouva - v čím zájmu?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!