Desetitisíce lidí demonstrovaly ve Skotsku za nezávislost | E15.cz

Desetitisíce lidí demonstrovaly ve Skotsku za nezávislost

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Za nezávislost Skotska dnes v Glasgowě demonstrovalo podle odhadů policie asi 35 tisíc lidí, podle organizátorů jich bylo na 60 tisíc. Informovala o tom agentura AFP. Někteří manifestující přišli ve skotských mužských sukních - kiltech. Kromě skotských vlajek byly vidět i vlajky Katalánska, tedy španělské autonomní oblasti, která také usiluje o nezávislost.

Lidé nesli vlajky s modrým podkladem a bílým úhlopříčným křížem, někteří do nich zahalili své tělo. Do ulic ale vyšli také zastánci jednoty Velké Británie s britskými vlajkami.

"Účastním se takových pochodů už 35 let a ještě nikdy jsem neviděl takový dav," řekl místopředseda Skotské národní strany (SNP) Keith Brown, jeden z nejbližších spolupracovníků skotské první ministryně Nicoly Sturgeonové.

Demonstrace za nezávislost Skotska se konají každý rok a od referenda o nezávislosti ze září roku 2014, kdy se 55 procent Skotů vyslovilo pro setrvání ve svazku s Británií, se jich účastní stále více lidí. Loni jich podle AFP bylo přibližně 20 tisíc.

Sturgeonová po brexitu v roce 2016 usilovala o vypsání nového referenda o nezávislosti Skotska. Poukazovala na skutečnost, že 62 procent Skotů se o dva roky dříve v referendu vyslovilo pro setrvání Británie v Evropské unii, zatímco celkově se Britové vyslovili pro odchod z bloku. Po neúspěchu SNP v loňských parlamentních volbách ale předsedkyně skotské vlády od záměru prozatím upustila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video