Eurozóna je připravena uzavřít dohodu o zmírnění řeckého dluhu

Jeroen Dijsselbloem

Jeroen Dijsselbloem Zdroj: ctk

Euclid Tsakalotos, Luis de Guindos, Jeroen Dijsselbloem
Vpředu řecký ministr financí Janis Varufakis, za ním šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska
Jeroen Dijsselbloem
Šéf euroskupiny a nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem
5
Fotogalerie

Řecko zahnalo pochyby o svém odhodlání pokračovat v reformách, aby snížilo své dluhy, řekl šéf eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Podle něho se tak otevírá cesta k realizaci dohody o zmírnění dluhové zátěže této jihobalkánské země.

Před deseti dny eurozóna dohodu zablokovala v reakci na rozhodnutí řecké vlády provést v prosinci jednorázovou výplatu peněz důchodcům. Levicová vládní formace SYRIZA si po oznámení záměru okamžitě polepšila ve volebních preferencích, stále ale nemá zřejmě šanci odvrátit volební vítězství nejsilnější pravicové opoziční strany Nová demokracie.

Dijsselbloem informoval dnes na twitteru, že ho řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos ujistil v dopise o přetrvávajícím odhodlání Atén své závazky plnit.

Ministři financí eurozóny se na krátkodobých opatřeních ke zmírnění dluhové zátěže Řecka dohodli už v první polovině prosince a odblokování dohody mají oficiálně schválit počátkem ledna. Opatření zahrnují například úpravy úroků či rozložení splátek do delšího časového období. Cílem dohody je snížit do roku 2060 podíl řeckého dluhu na hrubém domácím produktu o 20 procentních bodů.