Práce EU s uprchlíky? Hlavně žádné změny, přeje si Juncker

Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Juncker

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a čínský prezident Si Ťin-pching
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
Evropa obměnila lídry. V čele Evropské komise stanul Jean-Claude Juncker (vlevo), prezidentem se stal Donald Tusk
11
Fotogalerie

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker si nepřeje obrat v evropském přístupu k uprchlíkům. Běženci se podle něj nesmí paušálně podezírat z terorismu. Na útoky páchané přistěhovalci má prý Brusel jiná řešení v podobě lepší unijní koordinace.

"Evropa musí nabídnout útočiště lidem, kteří prchají z válečných oblastí a před terorem," řekl Juncker podle agentury DPA. "Naše hodnoty, náš způsob soužití ve svobodě, ve společenství a v otevřenosti jsou nejlepšími zbraněmi proti teroru," dodal s tím, že je třeba odmítnout "rétoriku vylučování".

Odpovědí na pondělní útok na vánoční trh v Berlíně má být podle Junckera ještě větší spolupráce mezi členskými zeměmi EU. "V době, kdy se teroristé nezastaví na hranicích, nestačí prostředky národních vnitřních politik," uvedl. Nyní je třeba "lépe si vyměňovat informace hlavně v schengenském prostoru, uzavřít mezery pro teroristy a nechat vyschnout jejich zdroje financí". Ke zlepšení těchto věcí Evropská komise podle Junckera předložila konkrétní návrhy.

V pondělí na vánoční trh v Berlíně úmyslně najel kamionem Tunisan s kriminální minulostí Anis Amri, kterého se Německo pokoušelo neúspěšně deportovat. Útok si vyžádal 12 lidských životů. Mezi oběťmi je šest žen a šest mužů. Vedle Češky zahynul v německé metropoli také Polák, jehož kamion byl k útoku zneužit, dále jedna Italka, jedna Izraelka a osm Němců. Dalších zhruba 50 osob z různých zemí světa utrpělo zranění.