Evropská pobočka CEFC se sídlem v Praze významně posílila kapitál. Dává najevo stabilitu, tvrdí analytik | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Evropská pobočka CEFC se sídlem v Praze významně posílila kapitál. Dává najevo stabilitu, tvrdí analytik

ČTK

Čínská společnost CEFC Group (Europe) Company k 1. březnu posílila kapitál o 13,5 miliardy korun na 14,65 miliardy korun. Stalo se tak formou příplatku k základnímu kapitálu. Společnost, která má ČR jako sídlo svých evropských aktivit, beze změn řídí své investiční portfolio v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výrobě, nemovitostí či sportu, informovala CEFC v pátek ČTK.

Před týdnem se objevila informace, že předseda představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-ming, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Dnes server South China Morning Post uvedl, že podle jejho zdroje není vyšetřován.

"Mateřská společnost se sídlem v Hongkongu vyjádřila posílením kapitálu firmy důležitost, jakou evropským projektům přikládá. Zároveň tím posílila samostatnost CEFC Europe. Navýšení vlastního kapitálu firmy je signálem, že společnost je stabilním a kredibilním partnerem," uvedla firma.

Čínská státní Huarong Asset koupila podíl v divizi CEFC

"Tímto prohlášením dává CEFC Europe jasně najevo, že je kapitálově stabilní a nemá problémy s financováním," řekl ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček. Jde podle něj o reakci na informaci, že CEFC Europe zastavila majetky. V této souvislosti se totiž spekulovalo, že zástava může znamenat finanční problémy společnosti. Posílením kapitálu by měly být rozptýleny pochybnosti o financování CEFC Europe. Zástava majetku tak zřejmě sloužila pouze k získání výhodnějších úvěrových podmínek, podotkl Křeček.

Jednou z rolí kapitálu je garanční role vůči věřitelům, upozornil analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Navyšování kapitálu tak může podle něj souviset s aktuální situací a spekulacemi ohledně údajného vyšetřování předsedy představenstva skupiny CEFC Jie Ťien-minga. Další důvod může souviset s akvizicí 14procentního podílu v ruské ropné firmě Rosněft, na níž se CEFC dohodla loni. Výsledkem je růst obezřetnosti financujících bank, případně jejich požadavek na dodatečná ručení ze strany CEFC a možné ohrožení reputace čínské skupiny, uvedl Kovanda.

Analytici k CEFC: Jde o vládní bitvu o moc a potírání korupce

V Česku CEFC Group (Europe) Company koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, kde bude mít poloviční podíl, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie i stadionu v Edenu.

"Naše investiční portfolio je stabilizované a financování aktiv transparentní. Během dvou a půl let jsme se stali jednou z předních investičních společností působících na trhu," uvedla výkonná viceprezidentka CEFC Group (Europe) Company Marcela Hrdá. CEFC Europe spravuje nyní v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur. "Naše investiční projekty jsou ziskové a míra zadlužení patří k nejmenším v ČR ve srovnání s velkými investičními skupinami, které na zdejším trhu působí,“ dodala.

Kam zmizel Jie Ťien-ming? Po šéfovi CEFC se slehla zem, všímá si ruský portál

V posledních dnech je podle ní společnost pod vlivem spekulativní mediální kampaně. Zdůraznila, že CEFC Europe je samostatná entita, její projekty, které provozuje v sedmi evropských zemích, fungují nezávisle na mateřské společnosti. "Odmítáme zároveň spekulace médií o tom, že by jakékoliv naše společnosti (SK Slavia Praha, Eden Arena a další) čelily finančním či jiným problémům v kontextu informací, která média publikovala v posledních dnech," upozornila.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

 

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!