Evropská unie zvažuje, že zařadí Turecko mezi daňové ráje | E15.cz

Evropská unie zvažuje, že zařadí Turecko mezi daňové ráje

ČTK

Evropská unie možná zařadí na černou listinu daňových rájů i Turecko. Rozhodnutí by zřejmě ještě víc zhoršilo mezi Ankarou a největším obchodním blokem na světě, uvedla ve čtvrtek s odkazem na informované zdroje agentura Bloomberg.

Pracovní skupina, která má v EU za úkol prověřit nespolupracující jurisdikce v oblasti daní, podle těchto zdrojů nepovažuje dosavadní závazky Turecka za dostatečné. Skupina by tak mohla doporučit ministrům financí, aby Turecko přidali na seznam, který má být zveřejněn 5. prosince. Turecký ministr financí Naci Agbal však tvrdí, že záležitost již byla vyřešena.

Agbal řekl agentuře Reuters, že Turecko minulý týden slíbilo, že brzy dokončí sekundární daňové předpisy nutné k mezinárodní daňové spolupráci. Dodal, že Turecko podporuje všechny mezinárodní daňové dohody a je s nimi plně v souladu a rozdíly v názorech budou překonány.

Daňové ráje odkryly další ze svých tajemství. Paradise Papers ukazují i na české miliardáře

"Nepřipadá v úvahu, aby Turecko bylo zahrnuto na černou listinu daňových rájů," prohlásil Agbal. "Turecko plně dodržuje mezinárodní daňové dohody a podporuje je. Minulý týden jsme napsali dopis EU, vysvětlili, že pracujeme na sekundárních nařízeních, a slíbili jsme, že je brzy dokončíme."

Země EU jsou zatím rozděleny v názoru, zda vůči nespolupracujícím jurisdikcím mají být použity finanční sankce. Zahrnutí Turecka na černou listinu může poškodit pověst země a zvýšit tlak na firmy v EU, aby tam omezily investice. Několik zemí, včetně Francie, podporuje i represivní opatření, jako je zrušení přístupu k mezinárodnímu financování. Rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Možnost začlenění Turecka na seznam přichází v době, kdy Německo využívá svého vlivu na mezinárodní rozvojové instituce a snaží se omezit financování Turecka ze státní banky KfW, Evropské investiční banky (EIB) a Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Desítky českých firem se hrnou do Estonska, objevily v něm svůj daňový ráj

Také německé komerční banky přezkoumávají své napojení na Turecko, řekl agentuře Bloomberg informovaný zdroj. A to jen několik dní poté, co německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že EU by jako odpověď na zásah vůči demokratickým institucím měla omezit předvstupní financování Turecka.

Podle současného návrhu, do něhož měl Bloomberg možnost nahlédnout, by na seznamu mělo být 36 zemí, včetně Srbska, Arménie, Cookových ostrovů, Marshallových ostrovů, Panamy a Tuniska.

Sedm karibských zemí dostalo kvůli nedávnému řádění hurikánů dodatečný čas na splnění požadavků do února. Celkem bylo prověřeno 92 jurisdikcí a počítá se s tím, že seznam bude průběžně aktualizován.

Daňoví poradci jsou jako upíři, řekl evropský komisař. Unie reaguje na kauzu Paradise Papers
České firmy se z daňových rájů vrací do vlasti. Na jejich virtuální byznys je víc vidět

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!