Hrozí vám výpověď kvůli mezinárodnímu obchodu? Ať vás vláda pojistí proti ztrátě příjmu, doporučuje MMF | E15.cz

Hrozí vám výpověď kvůli mezinárodnímu obchodu? Ať vás vláda pojistí proti ztrátě příjmu, doporučuje MMF

ČTK

Role obchodu jako motoru globálního hospodářského růstu je ohrožena už od počátku tisíciletí, kdy se zpomalil trend obchodní liberalizace, a od finanční krize ji podkopává nárůst protekcionismu. 

V dnešní společné zprávě to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), Světová banka (SB) a Světová obchodní organizace (WTO). Zpráva tří globálních ekonomických institucí vyzvala vlády, aby se pustily do řešení negativních dopadů obchodu na pracovní místa a celá společenství, které jsou tvrdé zejména v některých vyspělých zemích.

"Nedávné doklady vlivu, jaký má konkurence dovozů na pracovní místa ve zpracovatelském průmyslu v některých oblastech Evropy a Spojených států prokazuje, jak těžké mohou takové dopady být při absenci doprovodných politických opatření," cituje ze zprávy agentura Reuters.

Ochránit Evropu před dovozy z Číny bude jednoduché, říká Mauro Petriccione z Komise

"Role obchodu v globální ekonomice je na kritické křižovatce," uvádí zpráva. Podle ní chybí opatření, díky nimž by byl obchod přínosnější pro širší vrstvy společnosti, což brzdí schopnost obchodu zvyšovat produktivitu a příjmy.

Instituce doporučují, aby vlády lidem usnadnily změnu povolání nebo stěhování za prací. V některých případech by také měly zaměstnancům ohrožených podniků a odvětví zajistit pojištění proti ztrátě příjmů.

Zpráva vyšla před dnešní schůzkou německé kancléřky Angely Merkelové s vrcholnými představiteli světových finančních a hospodářských organizací. Na schůzce bude šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría, ředitelka MMF Christine Lagardeová, prezident Světové banky Jim Yong Kim, generální tajemník WTO Roberto Azevedo a ředitel Mezinárodní organizace práce (ILO) Guy Ryder.

Ukrajina blokuje nákladní dopravu na východ. MMF kvůli tomu nepošle peníze

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!