Ukrajina blokuje nákladní dopravu na východ. MMF kvůli tomu nepošle peníze | E15.cz

Ukrajina blokuje nákladní dopravu na východ. MMF kvůli tomu nepošle peníze

ČTK

Mezinárodní měnový fond odložil rozhodnutí o uvolnění další části finanční pomoci Ukrajině. 

Fond musí zhodnotit dopad nedávného rozhodnutí Kyjeva o zablokování nákladní dopravy na východ země, který ovládají separatisté. Řekli to ukrajinští vládní činitelé a MMF to potvrdil.

Výkonná rada MMF měla v pondělí schválit uvolnění další částky z programu z roku 2014, který předpokládá pomoc v celkovém objemu 17,5 miliardy dolarů (440 miliard korun). Ministerstvo financí a centrální banka ale uvedly, že před poskytnutím peněz se musí posoudit ekonomický dopad středečního rozhodnutí ukrajinské bezpečnostní rady pozastavit veškerou nákladní dopravu na separatistická území.

Evropská komise nalije další miliardy na Ukrajinu

Podívejte se na situaci na Ukrajině v následující fotogalerii: 

Podle ekonomů by tento krok mohl výrazně zhoršit ukrajinské hospodářské potíže a ohrozit křehké příměří na východě. Vůdcové separatistů v reakci na vládní krok pohrozili uspořádáním referenda o připojení východoukrajinského Donbasu k Rusku.

Kyjev podmínil zrušení blokády nákladní dopravy tím, že separatistické republiky musí vrátit Ukrajině zabavené průmyslové podniky. Ty ale separatisté na začátku měsíce převzali pod svou kontrolu v reakci na blokádu železničního spojení s Donbasem, kterou uplatňují ukrajinští nacionalističtí radikálové. Jejich blokáda od ledna způsobuje potíže také Kyjevu, protože ochromila přepravu uhlí z východu na západ země a ohrozila dodávky elektřiny řadě ukrajinských podniků a domácností.

Ukrajina obžaluje Janukovyče za vlastizradu kvůli údajnému požádání Putina o vojenskou pomoc

Centrální banka už dříve uvedla, že hospodářský růst země by v případě přetrvání blokády východu mohl letos zpomalit na 1,5 procenta, polovinu proti dosud předpovídanému tempu. MMF nyní zajistí aktualizované makroekonomické prognózy, uvedla centrální banka.

Exkluzivně z Ukrajiny

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!