Izrael schválil čtvrtou dávku vakcíny proti koronaviru | e15.cz

Izrael schválil jako první na světě čtvrtou dávku vakcíny proti koronaviru

Očkovací kampaň v Izraeli
Očkovací kampaň v Izraeli
• 
ZDROJ: ČTK / AP / Oded Balilty

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Izrael schválil očkování osob s oslabeným imunitním systémem čtvrtou dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Oznámil to koordinátor boje s epidemií z ministerstva zdravotnictví Nachman Aš. Izrael se tak stal první zemí na světě, která ve světle hrozby nakažlivější koronavirové varianty omikron dala druhé posilovací dávce zelenou

Izrael před rokem začal nejrychleji na světě s rozsáhlou očkovací kampaní a byl také jednou z prvních zemí, která začala podávat první posilovací dávku vakcíny. Expertní poradní panel izraelského ministerstva zdravotnictví kvůli obavě z šíření omikronu minulý týden doporučil, aby čtvrtou dávku vakcíny od společností Pfizer a BioNTech dostali zdravotníci, lidé starší 60 let či pacienti s oslabeným imunitním systémem.

Izraelská vláda doporučení uvítala a začátek vakcinací stanovila na minulou neděli, čekalo se však na konečné schválení od Aše. Ten nakonec rozhodl, že pro podání čtvrté dávky širšímu spektru populace neexistuje dostatek dat, a schválil ji jen pro osoby s oslabenou imunitou. Rozšíření na další skupiny budou předcházet další výzkumy.

Účinnost čtvrté dávky začala zkoumat jedna z izraelských nemocnic, která ji podala testovací skupině zdravotníků, napsala agentura Reuters. Podle nemocnice se jedná o první větší studii, která zjišťuje, zda druhé kolo posilovacích vakcín pomůže proti šíření omikronu. Výsledky by měly být dostupné do dvou týdnů.

Izrael také obdržel také první dodávku antivirální pilulky proti covidu-19 od firmy Pfizer. Lék Paxlovid je podle výrobce určen pro osoby krátce po prokázání nákazy koronavirem a jeho cílem je předejít zhoršení symptomů. Veškeré dříve schválené léky byly podávány pomocí infuze nebo injekce.

V devítimilionovém Izraeli je nyní přes 20 tisíc aktivních případů koronaviru, 94 pacientů je ve vážném stavu. Od začátku epidemie zemřelo 8243 osob a nakazilo se více než 1,3 milionu lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery