Migrační dohoda s Tureckem má výsledky, tvrdí Evropská komise | E15.cz

Migrační dohoda s Tureckem má výsledky, tvrdí Evropská komise

ČTK

Rok po uzavření přináší dohoda mezi EU a Tureckem o omezení migrace "hmatatelné výsledky," řekl dnes novinářům mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein. EU je podle něj nadále odhodlána ze své strany ujednání dodržovat. Dohodah, dojednaná loni 18. března mezi vrcholnými představiteli EU a Turecka, výrazným způsobem snížila čísla běženců mířících přes moře z tureckého pobřeží do Řecka. Nyní ale z Ankary znějí velmi silná slova a vzájemné vztahy mezi Tureckem a unií silně ochladly.

"Pomáháme obcím, stavíme školy, zajišťujeme vzdělání pro tisíce syrských dětí. To jsou konkrétní věci, které děláme. To jsou věci, které mají význam," reagoval mluvčí komise na připomínku například čtvrteční hrozby tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua, že Ankara přestane přebírat uprchlíky zpět z Řecka.

Právě to je jednou z klíčových částí dohody, která od počátku čelí kritice z nejrůznějších stran. Turecko se zavázalo převzít zpět všechny migranty, kteří nově dorazí na řecké ostrovy v Egejském moři. EU pak má za každého Syřana mezi nimi převzít jiného syrského občana s právem na azyl z uprchlických táborů v Turecku. Cílem bylo odratit migranty od nebezpečné a mnohdy smrtelné cesty na přetížených pašeráckých člunech.

Erdogan: Rutte vyhrál v Nizozemsku volby, ale ztratil naše přátelství

"Myslím, že jedno z nejpodstatnějších čísel je, že od uzavření dohody se asi milion uprchlíků nepokusilo dostat nebezpečným způsobem do Evropy, nevydali poslední peníze svých rodin převaděčům," poznamenal Winterstein.

Po uzavření dohody, která byla také symbolickým signálem směrem k migrantům samotným, poklesly počty příjezdů o 97 procent, odpovídajícím způsobem se také snížila statistika úmrtí. V říjnu 2015 například za jediný den do Řecka dorazilo i 10.000 osob, nyní je průměrné číslo 47 lidí, plyne ze statistik komise.

Výměnou za pomoc s migrací slíbila EU Turecku tři miliardy eur (81 miliard Kč) poskytovaných přímo na zlepšení situace milionů syrských uprchlíků v zemi, ale také obnovení do té doby roky zamrzlých přístupových rozhovorů. Před Ankarou se také teoreticky otevřela možnost bezvízového styku, se kterou mají ale některé členské země unie problém.

Turecko přerušilo spolupráci s partnerskými zeměmi NATO. Erdogan se mstí Evropě

Turci však zatím nedokázali ani splnit podmínky, které si unie pro zrušení víz klade. To, co někteří diplomaté dávali mimo záznam najevo od počátku, řekl ve čtvrtek možná až příliš otevřeně maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, když prohlásil, že EU Turecko slibem bezvízového styku obelhala. Turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik už ve středu uvedl, že je naprosto jasné, že unijní státy nehodlají liberalizovat vízový režim s Tureckem.

Od loňského pokusu o vojenský puč v zemi a následné tvrdé reakci vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se vztahy Turecka s Evropskou unií zhoršují až do jeho ostrých slovních výpadů proti Německu či Nizozemsku v posledních dnech. Dohoda však dosud ani v této složité situaci platit nepřestala.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!