Erdogan: Rutte vyhrál v Nizozemsku volby, ale ztratil naše přátelství | E15.cz

Erdogan: Rutte vyhrál v Nizozemsku volby, ale ztratil naše přátelství

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nizozemský premiér Mark Rutte sice vyhrál parlamentní volby, ztratil ale přátelství Ankary. V reakci na výsledek středečního hlasování v západoevropské zemi a na aktuální diplomatickou roztržku mezi Tureckem a Nizozemskem to dnes uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. 

Kritizoval také úterní rozhodnutí Soudního dvora EU, podle kterého firmy mohou zakázat svým zaměstnancům nošení muslimského šátku. Erdogan to označil za začátek křižácké výpravy proti islámu.

"Rutte, vaše strana možná skončila první ve volbách, ale měl byste vědět, že jste ztratil turecké přátelství," uvedl Erdogan na shromáždění na severozápadě Turecka. Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) nizozemského premiéra Rutteho podle předběžných výsledků zvítězila ve středečních parlamentních volbách. Protiislámská strana Geerta Wilderse skončila s odstupem druhá.

Diplomatická roztržka mezi Tureckem a Nizozemskem se rozhořela o víkendu poté, co nizozemské úřady vyhostily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny. Před tím Nizozemsko zakázalo přistát letadlu šéfa turecké diplomacie Mevlüta Çavuşoglua. Oba členové vlády chtěli v Rotterdamu vystoupit na shromážděních členů místní turecké komunity, které hodlali přesvědčovat, aby v dubnovém referendu o změnách turecké ústavy hlasovali pro posílení pravomocí hlavy státu.

Turečtí představitelé včetně Erdogana v reakci na tyto incidenty přirovnali postup nizozemských úřadů k "nacismu a fašismu". Už dříve k nacistickým praktikám přirovnali i zrušení několika shromáždění místní turecké komunity v Německu, na kterých měli rovněž vystoupit turečtí ministři.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande se dnes v telefonickém rozhovoru shodli, že Erdoganova přirovnání jsou "nepřijatelná". Zároveň se vyslovili proti všeobecnému zákazu předvolebních vystoupení tureckých politiků na území svých států. Případná shromáždění ale musí být podle nich "včas a transparentně nahlášená a musí striktně dodržovat německé, respektive francouzské právo".

Dvě německá města - Hannover a Bremerhaven - mezitím zrušila plánovaná shromáždění Erdoganových příznivců, na kterých měli vystoupit turečtí politici. V Hannoveru měl už v pátek promluvit místopředseda turecké vládní strany AKP Mehmet Mehdi Eker, v Bremerhavenu v neděli poslanec stejné strany. Shromážděné členy turecké komunity chtěli přesvědčit, aby v referendu 16. dubna podpořili posílení pravomocí tureckého prezidenta. Akci turecké komunity, která podle úřadů měla být na rozdíl od původního tvrzení zjevně politického charakteru, dnes zrušili také v rakouském Innsbrucku.

Kritiky ze strany tureckého prezidenta se dnes dočkal i úterní výrok Soudního dvora Evropské unie, podle kterého mohou zaměstnavatelé za určitých okolností zakazovat nosit viditelné náboženské symboly včetně islámských šátků. "Ať se EU stydí. Pryč s evropskými zásadami, hodnotami a spravedlností... Začali střet mezi křížem a půlměsícem, nemám pro to jiné vysvětlení," uvedl turecký prezident.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video