Napětí v Černém moři: Ukrajina obvinila Rusko ze střelby na lodě. Porošenko svolal válečný kabinet

Blokáda v Kerčském průlivu

Blokáda v Kerčském průlivu Zdroj: ČTK

Ukrajinské námořnictvo oznámilo, že ruské speciální jednotky zabavily v Černém moři tři její lodě, přičemž při incidentu utrpěli zranění dva členové ukrajinské posádky, uvedla agentura Reuters. Ukrajinci obvinili Rusy, že stříleli na jejich lodě. Ukrajinský prezident Petro Porošenko kvůli situaci v oblasti svolal schůzku s velením armády a s představiteli dalších bezpečnostních složek, uvedly světové tiskové agentury.

Situace v Kerčském průlivu, kde Rusko postavilo most vedoucí na anektovaný poloostrov Krym a kde podle stížností ukrajinské strany omezuje svobodnou plavbu z Černého do Azovského moře, byla napjatá během celého nedělního dne. Velení ukrajinského námořnictva nejprve informovalo, že loď ruské pohraniční stráže úmyslně narazila do ukrajinského remorkéru. Naopak podle ruské tajné služby FSB, jejíž součástí je i pohraniční stráž, tři ukrajinská plavidla vplula do ruských vod.

"Ruské pohraniční lodě v neděli podnikly otevřeně agresivní činy proti lodím vojenského námořnictva Ukrajiny," uvedlo velení ukrajinského námořnictva. To podle listu Ukrajinska pravda také informovalo, že dva malé dělové čluny v doprovodu remorkéru ukrajinského námořnictva uskutečňovaly plánovanou a i ruským úřadům předem ohlášenou plavbu z černomořského přístavu Oděsa do Mariupolu na břehu Azovského moře.

"Avšak navzdory konvenci OSN o mořském právu a rusko-ukrajinské dohodě o spolupráci při využití Azovského moře a Kerčského průlivu pohraniční lodě Ruské federace - kutry Don třídy Sobol a Suzdalec třídy Mangust - uskutečnily otevřenou agresi proti ukrajinskému námořnictvu," praví se v ukrajinském komuniké. Kutr Don podle něj narazil do remorkéru, který poškodil. "Okupanti (Rusové) odmítají zajistit právo svobodné plavby, zaručené mezinárodními dohodami," zdůraznili Ukrajinci.

Jak napsala agentura AP, Rusko celkově zablokovalo plavbu Kerčským průlivem. Prostor pod mostem vedoucím na anektovaný poloostrov Krym byl zatarasen tankerem a v oblasti tak uvázly desítky nákladních lodí.

Ruská pohraniční stráž naopak podle listu Kommersant tvrdí, že ukrajinské lodě "překročily ruské hranice a vpluly do dočasně uzavřené oblasti výsostných vod Ruské federace", čímž porušily konvenci OSN o mořském právu, "nebezpečně manévrovaly" a "nepodřizovaly se zákonným požadavkům ruských úřadů".


Krym: Ruská vojenská sláva a tatarská zkáza. Proč Rusové na Krymu tolik lpí? Více zde >>>


Ruská tajná služba FSB obvinila již dříve během dne ukrajinské námořnictvo z provokací vůči Rusku. "Jejich cíl je jasný - chtějí v regionu vyvolat konflikt," uvedla FSB ve svém prohlášení. Na pozdější obvinění ze střelby a zabavení ukrajinských lodí zatím Moskva nereagovala.

Rusko-ukrajinské vztahy jsou napjaté od svržení proruského prezidenta v Kyjevě a následné ruské anexe Krymu a povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny v roce 2014. Kyjev anexi Krymu neuznává a označuje poloostrov - podobně jako povstalci ovládnutou část Donbasu - za okupované území.