Německá vláda chce osekat příspěvky na děti cizinců, zákon zasáhne Poláky | E15.cz

Německá vláda chce osekat příspěvky na děti cizinců, zákon zasáhne Poláky

ČTK

Německá vláda souhlasila se záměrem výrazně omezit přídavky na děti pro cizince ze zemí Evropské unie, kteří v Německu pracují, ale jejichž rodina žije ve vlasti, kde jsou nižší životní náklady. 

Konkrétní návrh zákona ale zatím kabinet nechystá, protože je nejprve potřeba změnit legislativu Evropské unie.

Děti všech občanů unie, kteří pracují ve spolkové republice, mají zatím nárok na měsíční přídavek 192 eur (5126 korun), a to nejméně do věku 18 let. Od třetího dítěte se navíc výše přídavku o něco zvyšuje.

Německo plánuje vyrovnaný rozpočet navzdory vyšším výdajům

Přídavky podle únorových čísel pobírá i 184 655 cizinců, jejichž děti ale v Německu nežijí. A právě to se ministru financí Wolfgang Schäublemu a po dnešním hlasování také celé německé vládě nelíbí.

Do budoucna chce kabinet přídavek v takových případech přizpůsobit skutečným nákladům v zemi původu. V případě Poláků, jichž se to týká nejčastěji (86 987 případů), by se měsíční přídavek na dítě snížil na 97 eur (2590 korun).

Velmi podobně by nejspíš vypadal přídavek na děti Čechů. Předloni na ně přídavek v Německu pobíralo 7700 rodičů, i když jejich děti žily v Česku. Schäuble počítá s tím, že by omezení přídavků vedlo k úsporám ve výši 160 milionů eur ročně (4,3 miliardy korun).

Schäuble plánuje privatizaci německých dálnic, naráží ale na odpor

Aby k tomuto kroku mohlo Německo sáhnout, je třeba změnit legislativu EU. Ta sice s takovou možností počítala v rámci dohody s Británií z loňského roku, po rozhodnutí občanů ostrovní země o vystoupení z osmadvacítky ale tato dohoda padla.

Dnešní usnesení německé vlády proto konstatuje, že jakmile bude změněno evropské právo, předloží kabinet návrh zákona, který povede ke zkrácení přídavků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!