Německo plánuje vyrovnaný rozpočet navzdory vyšším výdajům | E15.cz

Německo plánuje vyrovnaný rozpočet navzdory vyšším výdajům

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá vláda plánuje až do roku 2021 postupně zvyšovat státní výdaje, aniž by se zvyšoval nový čistý dluh. Drží se tak svého cíle, že bude pokračovat ve vyrovnaném rozpočtu navzdory výzvám ze zahraničí, aby mnohem více zvýšila investice do infrastruktury a obrany. Vláda kancléřky Angely Merkelové podle zdrojů z vlády předběžný rámec federálního rozpočtu na rok 2018 a fiskální plány do roku 2021 navržené ministrem financí Wolfgangem Schäublem schválila.

Celkové výdaje rozpočtu se mají příští rok zvýšit o 1,9 procenta na 335,5 miliardy eur (9,1 bilionu korun). Dodatečné peníze půjdou hlavně na financování integrace uprchlíků, rozvojovou pomoc, obranu a domácí bezpečnost. Výdaje na obranu, které loni činily 35,13 miliardy eur, se příští rok podle plánu zvýší na 38,45 miliardy eur. To představuje zhruba 1,23 procenta hrubého domácího produktu (HDP) Německa.

Americký prezident Donald Trump vyzval Německo a další členy Severoamerické aliance, aby urychlili své úsilí a splnili cíl aliance, který počítá s výdaji na obranu ve výši dvou procent HDP.

Veřejné investice se mají příští rok mírně snížit, a to na 35,7 miliardy eur z letošních 36,1 miliardy. V roce 2019 se ale počítá s jejich růstem na 36,2 miliardy eur.

V letech 2019 až 2021 chce spolková vláda zvýšit celkové výdaje o dalších 20 miliard eur na 355,6 miliardy eur. Daňové příjmy by se měly dál zvyšovat a náklady na úvěry zůstat nízké. Návrh rozpočtu tak nepočítá s novými čistými půjčkami až do roku 2021.

Vláda by měla schválit návrh rozpočtu na rok 2018 a střednědobý fiskální plán 28. června.

V Německu se v září uskuteční pozorně sledované parlamentní volby. Levicová koaliční vláda pod vedením středolevých sociálních demokratů by mohla dát větší důraz na investice. To znamená, že rozpočtové plány na rok 2018 a další roky by mohly být revidovány, pokud se ujme vlády nová koalice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.