Netanjahu přirovnal Írán k nacistům, vadí mu pokračující jaderný program | E15.cz

Netanjahu přirovnal Írán k nacistům, vadí mu pokračující jaderný program

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Írán je největší hrozbou pro dnešní svět a Izrael proti němu bude konat bez zaváhání, pokud to bude potřeba, řekl dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Zároveň Teherán varoval, aby nepokoušel izraelské odhodlání.

Netanjahu dnes tvrdě kritizoval dohodu o íránském jaderném programu uzavřenou v roce 2015 mezi Teheránem a šesti velmocemi včetně USA, kterou přirovnal k mnichovské dohodě z roku 1938. Mnichovská dohoda, kterou označil za katastrofální, podle něj otevřela cestu ke druhé světové válce, v níž zemřelo na 60 milionů lidí.

Írán sice není nacistickým Německem, ale mezi oběma režimy podle Netanjahua existují nápadné podobnosti. "Írán otevřeně dává najevo svůj záměr zničit Izrael se šesti miliony Židů," uvedl. "Írán se snaží ovládnout náš region Blízký východ a snaží se ovládnout svět agresí a terorem. Vyvíjí balistické rakety, které dosáhnou hluboko do Evropy a také do Spojených států," řekl.

Izrael má ale podle Netanjahua hranice, jejichž překročení nedopustí. "Budeme konat, pokud to bude potřeba, nejenom proti íránským spojencům, ale i proti Íránu samotnému," pohrozil izraelský premiér. Uvedl, že Izrael nedopustí, aby byl Teherán trvale vojensky přítomný v Sýrii. "Izrael bude dál konat, aby Íránu zabránil ve vytvoření další teroristické základny, z níž by ohrožoval Izrael," prohlásil.

Řekl také, že minulý týden Írán na izraelské území poslal dron. Izrael ho zničil spolu s řídícím centrem v Sýrii. Kus bezpilotního letounu s sebou dnes Netanjahu vzal do Mnichova. Íránskému ministru zahraničí Mohammadu Džavádovi Zarífovi, který na konferenci také vystoupí, vzkázal, aby si ho vzal zpět domů. "Pane Zarífe, poznáváte to? Měl byste, je to vaše," řekl Netanjahu, který přitom část dronu držel v ruce. "Nepokoušejte izraelské odhodlání," zdůraznil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video