Nová bilance: útoky v Bruselu si vyžádaly nejméně 35 obětí | E15.cz

Nová bilance: útoky v Bruselu si vyžádaly nejméně 35 obětí

Belgičtí vojáci hlídkují u sídla Evropské komise
Belgičtí vojáci hlídkují u sídla Evropské komise
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úterní teroristické útoky v Bruselu si podle nové bilance vyžádaly nejméně 35 mrtvých včetně tří útočníků. Uvedla to belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Blocková. Dosud úřady uváděly 31 mrtvých včetně útočníků a asi 340 zraněných. V Belgii pokračuje pátrání po islámských radikálech, prokuratura oznámila obvinění dalších tří lidí ze členství v teroristické organizaci. Naopak pro nedostatek důkazů nechala prokuratura propustit jednoho podezřelého.

Agentura Reuters dnes s odvoláním na krizový štáb informovala o nejméně 34 zabitých, AFP krátce poté s odkazem na stejný zdroj uvedla bilanci o jednoho mrtvého vyšší. De Brocková na twitteru upřesnila, že 31 lidí zahynulo při výbuších na letišti a v metru, další čtyři lidé pak podlehli zraněním v nemocnicích. V Bruselu se dnes na památku obětí konala ekumenická bohoslužba, které se podle belgického tisku zúčastnili jak představitelé křesťanských církví, tak muslimové a židé.

Identifikace těl ještě neskončila, zatím se podařilo zjistit identitu 28 zabitých. Z identifikovaných obětí zahynulo 15 na letišti, šest z nich byli Belgičané a devět cizinci. Z obětí, které zahynuly při výbuchu metra, úřady určily totožnost 13 lidí, jde o deset Belgičanů a tři cizince. Mezi mrtvými jsou čtyři Američané, ale také občané Británie, Itálie, Číny, Nizozemska, Francie, Německa a Švédska.

V odletové hale letiště Zaventem se v úterý odpálili dva sebevražední atentátníci, které doprovázel ještě třetí terorista, kterým je zřejmě Fayçal Cheffou. Ten ještě před explozemi z letiště odešel a policie po něm nadále pátrá. Vyšetřovatelé nově zveřejnili záznam bezpečnostní kamery, dosud byla k dispozici jen fotografie z tohoto videa.

Záznam z bezpečnostní kamery letiště Zaventem:

Od útoků atentátníků na letišti Zaventem je tento klíčový bruselský dopravní uzel uzavřen. Letiště prozatím neví, kdy obnoví činnost, nyní se ale připravuje na zkoušky toho, zda je možné služby alespoň částečně obnovit. V úterý na 800 zaměstnanců vzdušného přístavu prověří funkčnost dočasné infrastruktury a také opatření pro odbavování cestujících.

Dělníci v Zaventem začali s potřebnými stavebními pracemi ve čtvrtek. Odlétající cestující nyní budou procházet prozatímní odbavovací halou v přízemí, kde dočasně budou přepážky a místa k odevzdání zavazadel. Odtud pak přes služební schodiště projdou do původní kontrolní zóny, kterou výbuchy neponičily.

Nový systém musí podle mluvčí letiště Florence Mulsové nejdříve schválit vláda, teprve poté je možné očekávat opětovné zprovoznění uzavřeného terminálu. Všechna připravovaná opatření musí mimo jiné vyhovět všem bezpečnostním standardům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video