Pašování uprchlíků přináší libyjským městům stovky milionů dolarů | e15.cz

Pašování uprchlíků přináší libyjským městům stovky milionů dolarů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Města na libyjském pobřeží získávají každý rok z pašování uprchlíků do Evropy příjmy ve výši 346 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy korun). Uvedl to velitel unijní námořní operace ve Středozemním moři Enrico Credendino v důvěrné zprávě, kterou získala agentura AP. 

Admirál ale v dokumentu určeném členským státům EU neupřesňuje, jak k tomuto číslu dospěl.

Zpráva shrnuje činnost unijní námořní operace Sophia, jejímž cílem je především likvidace sítě pašeráků migrantů z Afriky. Credendino v ní uvádí, že pašování lidí je "hlavním zdrojem příjmů obyvatel libyjských pobřežních měst". Dodává, že různé islamistické skupiny "finančně vytěžují" trasy pašeráků přes Sahel, tedy země na jižním okraji Sahary, do Libye.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo od začátku letošního roku do Itálie přes Středozemní moře z Libye 165 000 běženců, což je už asi o 11 000 více než za celý loňský rok. Zájem migrantů o cestu z Libye vzrostl poté, co se začátkem roku uzavřela takzvaná balkánská trasa.

Letos ve Středozemním moři utonulo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) už 4636 lidí. Většina z nich byli Afričané, kteří se na cestu vydali právě v Libyi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video