Přední politici německé CDU-CSU žádají konec jednání o vstupu Turecka do EU | e15.cz

Přední politici německé CDU-CSU žádají konec jednání o vstupu Turecka do EU

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ukončit rozhovory o přistoupení Turecka k Evropské unii požaduje dvojice předních politiků německé vládní středopravicové aliance CDU-CSU. Šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen a bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann tak chtějí odpovědět na nedávné turecké referendum, které umožnilo větší koncentraci moci v rukou prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zastavit vstupní rozhovory s Ankarou si přeje i Vídeň.

"Poškodíme věrohodnost Evropy, pokud nezareagujeme na rozhodnutí Turecka proti demokracii a vládě práva... pokud budeme i nadále udržovat fikci přistoupení pro zemi s takovouto vládou a takovouto ústavou," řekl Röttgen podle agentury Reuters.

Předstírání, že se Turecko může stát členem EU brání navázání nového realističtějšího vztahu s touto zemí, dodal člen Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

"Je na čase ukončit jednání o členství v EU," prohlásil Herrmann. "Musíme přestat se sebeklamy: neexistují společné perspektivy s Erdoganovým Tureckem," doplnil představitel Křesťanskosociální unie (CSU).

V tureckém referendu z poloviny dubna zvítězili s 51,4 procenty zastánci změny parlamentního systému na systém prezidentský. Průběh všelidového hlasování ale kritizovali pozorovatelé z Rady Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). OBSE označila za protiprávní například náhlé rozhodnutí volební komise započítat také neorazítkované hlasy či podmínky kampaně před samotným hlasováním.

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz 17. dubna v reakci na výsledky referenda zopakoval svůj názor, že EU by měla zastavit vstupní jednání s Tureckem.

Podívejte se, jak šel historický vývoj Turecka:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video