Putinovi motorkáři vyrazí z Moskvy na Berlín, projedou i Českem | E15.cz

Putinovi motorkáři vyrazí z Moskvy na Berlín, projedou i Českem

Vladimir Putin a vůdce motorkářského klubu Noční vlci Alexandr Zaldostanov
Vladimir Putin a vůdce motorkářského klubu Noční vlci Alexandr Zaldostanov
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Press service of the government of Russia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský motorkářský klub Noční vlci blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi koncem dubna vyrazí na jízdu z Moskvy do Berlína. Noční vlci tak chtějí oslavit sovětské vítězství ve válce s nacistickým Německem. V plánu mají jet mimo jiné i přes Česko a Slovensko. Polští odpůrci Putinovy politiky už na sociálních sítích slibují protesty proti "banditům z Ruska" při průjezdu Polskem.

„Je nám úplně jedno, jestli se to někomu líbí, anebo ne. Nejsme stodolarová bankovka, abychom se líbili všem, ale naše plány neodvoláme. Máme své přesvědčení a své hodnoty, mezi něž patří i veliké vítězství jako vrchol ruských dějin,“ prohlašuje vůdce klubu, považovaný za Putinova kamaráda.

„Na Berlín!“ mají motorkáři vyrazit 25. dubna z Moskvy, odkud se vydají časně ráno směrem na Minsk. Pokračovat chtějí přes Brest a Vratislav do Brna, Bratislavy, Vídně, Mnichova a Prahy, aby svou jízdu ukončili 9. května v Berlíně položením květů k pomníku sovětských vojáků. Datum 25. dubna nebylo pro odstartování akce zvoleno náhodně - v ten den před 70 lety zahájila sovětská vojska přímý útok na Berlín.

Vůdce klubu Alexandr Zaldostanov (50), známý pod přezdívkou Chirurg, se už nechal slyšet, že trasu kvůli případným protestům nezmění. „Nejedeme k Polákům na návštěvu, naším cílem je Berlín. Jaká bude akce proti nám, taková bude i naše reakce,“ řekl polskému rozhlasu.

Zdůraznil, že kvůli provokatérům, představujícím jen malou část polské společnosti, se ruští motorkáři nezřeknou své jízdy. „Budeme si jen dělat své, a ať se ani nepokoušejí nám překážet,“ varoval.

Noční vlci jsou nejstarší ruský motorkářský klub a oslavy Dne vítězství pořádají každý krok. Označují se sice za apolitickou organizaci, nicméně se netají sympatiemi a podporou pro Putina, který s nimi udržuje kontakt. Po ruské anexi Krymu ruský prezident vyznamenal některé členy klubu, kteří na poloostrově „hlídkovali“ a údajně i pacifikovali ukrajinské aktivisty.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video