Ryanair v létě obnoví 80 procent svých letů. Členové NATO se přou kvůli Nord Streamu 2

Ryanair se chystá v polovině června obnovit až 80 procent svého obvyklého provozu. Věří, že očkování zachrání letošní turistickou sezónu.

Ryanair se chystá v polovině června obnovit až 80 procent svého obvyklého provozu. Věří, že očkování zachrání letošní turistickou sezónu. Zdroj: e15.cz

Americký ministr zahraničí Antony Blinken na včerejším setkání členů NATO znovu apeloval na Německo, aby zastavilo stavbu ruského plynovodu Nord Stream 2.
V Indii se objevila nová dvojitá mutace koronaviru. Zatím není jasné, zda je nakažlivější než ty dosud známé.
3
Fotogalerie

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Ruský plyn dál rozděluje NATO

Ministři zahraničí NATO se na včerejší konferenci shodli na jednotném přístupu vůči ruské vojenské hrozbě. Mají však odlišné názory na dokončení stavby ruského plynovodu v Baltském moři Nord Stream 2. Po tvrdém postupu proti Moskvě včetně tlaku na odzbrojení volal zejména šéf americké diplomacie Antony Blinken. Ten také vyzval Německo k zastavení Nord Streamu 2, neboť prý ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy. Projekt, který dlouhodobě odmítá také Polsko, však Berlín stále nechce zrušit. Ministři NATO se tento týden po roce videokonferencí poprvé sešli osobně.        

Nová mutace koronaviru je z Indie

V Indii se objevila nová dvojitá mutace koronaviru, informuje BBC. Vědci aktuálně zkoumají, zda je tato varianta nakažlivější nebo odolnější vůči vakcínám než všechny dosud známé mutace nemoci. V zemi byla rovněž zaznamenána přítomnost britské, brazilské i jihoafrické varianty koronaviru. Indie ve středu evidovala přes 47 tisíc pozitivně testovaných osob na COVID-19 a 275 úmrtí, což je vůbec největší denní přírůstek v letošním roce. Indická vláda se nicméně nedomnívá, že by prudký nárůst v počtu nakažených souvisel s mutacemi viru.   

 Z trhů a burz 

Akcie uzavřely smíšeně, německé automobilky dojezdily

Americké burzy ve středu poklesly. Dolů je táhly především cenné papíry velkých technologických společností. S&P 500 se snížil o 0,55 procenta. Dow odevzdal 0,01 procenta a Nasdaq se propadl o 2,01 procenta. Evropské indexy se na směru neshodly. Dařilo se například některým těžařským korporacím. Naopak divoká jízda německých automobilek z posledních dní se zastavila. Akcie Volkswagenu zlevnily o více než tři procenta. Celoevropský STOXX Europe 600 se zvedl o 0,02 procenta. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,2 procenta. Francouzský CAC 40 si připsal 0,03 procenta. Německý DAX ovšem oslabil o 0,35 procenta.  

Ryanair v červnu obnoví většinu letů

Irské Ryanair, největší nízkonákladové aerolinky v Evropě, se chystají od poloviny června výrazně zvýšit počet svých letů, které jsou v tuto chvíli omezené kvůli pandemii. Ryanair počítá, že se v létě dostane na 80 procent svého obvyklého provozu před koronakrizí. Úspěšně probíhající očkování ve Velké Británii podle firmy zachrání letošní turistickou sezónu. Akcie letecké společnosti včera v reakci na tuto zprávu vyrostly o 4,3 procenta na 16,24 eura. Ostatní evropské aerolinky ovšem už tolik optimistické nejsou. Například British Airways zatím žádné obnovení letů na letní měsíce neplánují.      

Tweet dne

„Nakladatel Harryho Pottera Bloomsbury zlepšil výhled pro své zisky.“

Britské nakladatelství Bloomsbury Publishing si pochvaluje, že lidé mají během koronakrize větší zájem o knihy. Společnost už podruhé v letošním roce zvýšila svůj očekávaný profit. Podle nynějších odhadů by si měla v roce 2021 přijít na 14,8 milionu liber, skoro 450 milionů korun. Akcie Bloomsbury i díky tomu ve středu zdražily o více než jedenáct procent.    

Stane se dnes

  • Začíná dvoudenní summit Evropské unie. Prezidenti a premiéři unijních zemí budou debatovat především o očkování proti koronaviru a vztazích EU s Ruskem a Tureckem. Virtuálně se summitu zúčastní i americký prezident Joe Biden.
  • Soudní dvůr EU rozhodne o odvolání firmy Slovak Telekom a její mateřské společnosti Deutsche Telekom proti pokutě za zneužívání dominantního postavení na trhu, kterou vyměřila Evropská komise. 
  • Pokračuje vládní krize na Slovensku. Tamní prezidentka Zuzana Čaputová dnes přijme demisi ministrů zahraničí a školství.
  • Spojené státy vydají konečnou zprávu o vývoji svého hrubého domácího produktu za čtvrté čtvrtletí.
  • Šéfové společností Google, Facebook a Twitter vystoupí v americkém Kongresu a budou odpovídat na otázky zákonodárců ohledně role sociálních sítí při šíření dezinformací a extremismu.