Severní Korea je stále větší hrozbou, tvrdí americký ministr | E15.cz

Severní Korea je stále větší hrozbou, tvrdí americký ministr

ČTK

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v Japonsku vyzval Severní Koreu, aby se vzdala svého raketové programu. Ujistil také, že USA jsou připraveny nadále podporovat Japonsko, čelící raketové a jaderné hrozbě Severní Koreje. Tillerson přicestoval ve středu do Tokia, kde setkáním se svým japonským protějškem Fumio Kišidou zahájil asijská jednání. Kromě Japonska zavítá také do Jižní Koreje a Číny.

Kišida řekl, že s americkým ministrem souhlasí v tom, že rozvoj raket a jaderného programu v KLDR nelze připustit.

Tillerson se domnívá, že je třeba si přiznat, že dvacetiletá snaha o demilitarizaci Severní Koreje nic nepřinesla. Hrozba je podle něj stále větší a je jasné, že je třeba najít nový přístup. Kišida k tomu řekl, že provokace KLDR vstoupily do nového stadia.

New York Times: Trump dychtí po boji a propadá alternativním faktům

Na programu jednání obou ministrů byla kromě Severní Koreje také situace v Jihočínském moři. Tillerson řekl, že spolupráce USA, Japonska a Jižní Koreje je zásadní v době, kdy hlavní asijští spojenci Spojených států čelí hrozbě severokorejských raket a jaderných testů. Tillerson označil spojenectví USA a Japonska za "základní kámen míru a stability" v jihovýchodní Asii.

Japonsko podle agentury Reuters od Tillersonovy návštěvy očekává kromě jiného vyjasnění postoje vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči KLDR a Číně. Tillerson řekl, že USA se domnívají, že Číně přísluší velká role při řešení problémů kolem Severní Koreje.

Severní Korea stupňuje napětí, Američanům pohrozila "nelítostným útokem"

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!