Severní Korea stupňuje napětí, Američanům pohrozila "nelítostným útokem" | E15.cz

Severní Korea stupňuje napětí, Američanům pohrozila "nelítostným útokem"

ČTK

Severní Korea pohrozila Spojeným státům "nelítostným útokem", pokud skupina amerických plavidel vedená bitevní lodí Carl Vinson naruší suverenitu KLDR. Letadlová loď se zapojila do americko-jihokorejského cvičení, které obě tyto země vždy na jaře provádějí u břehů Jižní Koreje.

Severní Korea, která loni vyvolala obavy sousedních zemí dvěma jadernými testy a množstvím raketových zkoušek, uvedla, že zapojení amerických bitevních plavidel do vojenského cvičení je součástí "nebezpečného plánu" napadnout KLDR.

"Pokud byť jen trochu omezí suverenitu a důstojnost Severní Koreje, naše armáda zahájí nelítostné, přesně mířené údery ze země, z moře, ze vzduchu i pod hladinou moře," varovala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.

"V sobotu proletělo poblíž teritoriálních vod KLDR množství nepřátelských letounů, které odstartovaly z letadlové lodi. Během cvičení shazovaly bomby a nacvičovaly překvapivé útoky na pozemní cíle," dodala agentura KCNA.

Mluvčí amerického námořnictva prohlásil, že bitevní loď Carl Vinson byla nasazena do oblasti v rámci předem plánovaných, každoročních manévrů, jichž se Spojené státy účastní se svým spojencem Jižní Koreou.

Cvičení nazvané Foal Eagle začalo 1. března a potrvá až do konce dubna. V loňském roce se do cvičení zapojilo asi 17 tisíc amerických vojáků a více než 300 tisíc Jihokorejců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.