Téma: Piráti se stávají novým politickým fenoménem

Pirátská strana

Pirátská strana Zdroj: profimedia.cz

Nikdy v historii poválečného Německa se žádné straně nepodařilo tak rychle etablovat jako právě Pirátské straně Německa. Od září 2006 založili piráti pobočky ve všech spolkových zemích, mají přes 23 tisíc členů, sedí ve dvou zemských parlamentech a více než stovka pirátů prosazuje bukanýrskou politiku v křeslech obecních zastupitelů. Agentura Forsa pirátům dokonce přisuzuje pozici třetí nejsilnější strany se třináctiprocentní podporou.

Poté, co v září vstoupili do berlínského parlamentu a úspěch zopakovali v březnu v Sársku, směřují nyní piráti podle průzkumů k úspěchu v dalších dvou zemských volbách. Vážně je už bere i konkurence.

„Piráti mají slušnou šanci dostat se příští rok do spolkového sněmu,“ uznal v deníku Die Welt generální sekretář konzervativní CSU Alexander Dobrindt. Pokud by jim popularita vydržela, překreslili by zcela dosavadní politickou mapu Německa a nejspíše udrželi současnou kancléřku Angelu Merkelovou v křesle.

Procento idiotů

Němečtí piráti vznikli podle vzoru švédských kolegů původně na obranu svobodného šíření informací. S úspěchem se dostavilo i tápání, jak dál. Předseda strany Sebastian Nerz vyzývá: „Strana musí být schopna říci, jakou politiku má předsednictvo dělat.“

To je nyní hodně těžké, protože názor partaje se tvoří prostřednictvím stranického internetového fóra. Zaznívají tam těžko uvěřitelné návrhy, například na zavedení starých měn v eurozóně a zároveň ponechání společné měny. Mládežnická odnož pirátů navíc o Velikonocích obvinila stranu, že trpí v diskuzních fórech rasismus a sexismus. Mluvčí strany to zlehčil, že v každé straně je „nějaké to procento idiotů“, ale nečitelnost strany či malé zastoupení žen popřít nemohl.

Rána vládě levice

Piráti se nyní chystají na květnové volby do zemských sněmů v Šlesvicku-Holštýnsku a Severním Porýní-Vestfálsku. Velké strany ale mnohem více zajímá výsledek příští rok ve spolkových volbách. Jejich úspěch může zhatit plány socialistů a Zelených, kteří chtějí ukončit vládu pravice.

Přestože se piráti v mnohém vymezují proti současnému systému, bonnský politolog Frank Decker upozorňuje, že jako jediné řešení by se pak nabízela velká koalice konzervativců a socialistů: „S Merkelovou v čele. Takže Merkelová paradoxně z úspěchů pirátů nepřímo profituje.“

Thomas Gaul: Dokážeme oslovit i ty, kteří dříve nevolili

Pirátské strany se stávají novým fenoménem na politické mapě Evropy. „Zdá se, že nás volí všechny věkové skupiny i noví voliči,“ říká německý pirát a člen předsednictva jejich mezinárodní organizace Thomas Gaul.

Thomas Gaul: Thomas Gaul: | Piratska strana Nemecka

* E15: Proč jsou piráti úspěšní například v Německu či Švédsku, ale ne jinde v Evropě?

Na to je opravdu těžké odpovědět. Řekl bych, že úspěch závisí dost na jednotlivých volebních systémech. Ale pirátské strany nejsou úspěšné pouze v Německu nebo ve Švédsku. Například v autonomní části Španělska Katalánsku jsou piráti úspěšní co se týče počtu členů. A tři mandáty Katalánců v komunálním parlamentu za ně také mluví.

* E15: Od loňského roku jsou němečtí piráti ve dvou zemských sněmech. Kdo jsou vlastně vaši voliči, mladá generace nebo třeba lidé z velkých měst?

Analýzy výzkumných agentur ukazují, že tu nejsme jen pro mladé lidi nebo obyvatel velkých center. Zdá se, že nás volí všechny věkové skupiny bez rozdílu, stejně jako noví voliči. Zvláště oslovení předchozích takzvaných nevoličů má velký vliv na volební výsledky pirátů.

* E15: Jste socálně-liberální jako Zelení nebo jste novou liberální stranou po úpadku Svobodných?

Zařazení do stávající klasifikace je těžké, ne-li nemožné. Označení za sociálně-liberální stranu je časté. To je kvůli svobodnému myšlení a sociálnímu cítění, ale máme širší záběr. Například ochranu a posílení občanských práv či posílení transparentnosti politického systému.

Otec pirátského zázraku Rickard Falkvinge

Švéd Rickard Falkvinge vstoupil na střední škole do mládežnické odnože současné vládnoucí pravicové strany Moderaterna. Jeho vášeň pro počítače, která začala už u stařičkého Commodoru, ho však dovedla k vlastní partaji. V roce 2005 začal už jako vyhledávaný IT odborník uvažovat o založení v Evropě dosud neznámé politické strany propagující digitální sdílení a svobodné šíření informací.

Rickard Falkvinge Rickard Falkvinge | profimedia.cz

O rok později se jeho Pirátská strana ve Švédsku stala populární kvůli soudnímu procesu s majiteli serveru The Pirate Bay, z nichž někteří byli nakonec odsouzeni za porušování práv k duševnímu vlastnictví. Falkvinge během procesu získal svou rozhodnou obhajobou serveru tisíce příznivců.

V roce 2006 ještě strana v parlamentních volbách nezískala ani procento, ale v roce 2009 to už bylo přes sedm procent a mezi lidmi do třiceti let se piráti stali nejpopulárnější volbou. Po raketovém úspěchu přišel sestup popularity a na začátku roku 2011 Falkvinge rezignoval na post předsedy. Jeho vliv je ale stále velký. A nejen ve Švédsku.

Podle jeho původních švédských pirátů vznikly obdobné strany v Rakousku, Německu a pak v mnoha dalších zemích, Česko nevyjímaje. Falkvinge se minulý rok dostal jako jediný Švéd do žebříčku magazínu Foreign Policy 100 globálních myslitelů: „Rok 2011 znamenal průlom jeho velkého nápadu do obecného povědomí. Piráti sice stále nejsou mainstream, ale jejich témata – vládní transparentnost, ochrana soukromí na internetu a práva copyrightu – jsou už součástí zeitgeistu.“