Trumpův bezpečnostní poradce Flynn odstoupil, údajně kvůli kontaktům s Ruskem | E15.cz

Trumpův bezpečnostní poradce Flynn odstoupil, údajně kvůli kontaktům s Ruskem

ČTK

Hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, jehož styky s ruským velvyslanectvím prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI), odstoupil. Podle televize CNN bude úřadujícím bezpečnostním poradcem Keith Kellogg, který stejně jako Flynn dosáhl v armádě generálské hodnosti. O Flynnově rezignaci napsala také agentura Reuters, která se odvolává na nejmenovaného představitele Bílého domu.

Flynn, který podle CNN odstoupil právě kvůli kauze vazeb na Rusko, byl ve funkci poradce Bílého domu méně než měsíc. AP poznamenala, že změna v Trumpově okruhu poradců je mimořádně brzká.

Evropské země NATO Trumpa hned tak neposlechnou

V rezignačním dopise Flynn podle Reuters uvedl, že během rychlého spádu své kauzy nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s Rusy. Podle deníku The Washington Post Flynn jednal ještě před prezidentskou inaugurací s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Flynn to nejdříve popřel stejně jako Pence, který s poradcem hovořil, později přes svého mluvčího Flynn uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje.

Spekulace o Flynnově osudu v amerických médiích vyvrcholily v pondělí, kdy Trump příslušné dotazy novinářů ignoroval. Několik hodin poté před novináře předstoupila Trumpova přední poradkyně Kellyanne Conwayová, která prohlásila, že Flynn má prezidentovu plnou důvěru. Krátce poté však mluvčí Bílého domu Sean Spicer sdělil, že Trump situace řeší.

Bezpečnostní poradce Flynn byl ve funkci méně než jeden měsíc

- Narodil se v prosinci 1958 v americkém Middletownu.

- Vystudoval Rhodeislandskou univerzitu, telekomunikace na univerzitě Golden Gate v San Francisku, absolvoval také studium národní bezpečnosti a strategická studia na Naval War College.

- Je bývalým šéfem vojenské rozvědky DIA (2012-2014), v roce 2014 byl penzionován.

- Je zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu USA vůči teroristické organizaci Islámský stát (IS).

- Patřil k blízkým poradcům Donalda Trumpa v jeho předvolební kampani, kde se zaměřoval na zahraniční politiku. V minulosti proslul jako břitký kritik administrativy Baracka Obamy.

- Flynn v současnosti čelí kritice za to, že za úplatu přednášel v Rusku a v roce 2015 se zúčastnil večeře za účasti prezidenta Vladimira Putina. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zkoumá styky Flynna s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem z loňského prosince. Ještě před prezidentskou inaugurací prý totiž Flynn s Kisljakem jednal o amerických sankcích proti Rusku.

- Flynn minulý týden nejdříve opakovaně popřel, že by s Kisljakem o sankcích jednal, což zopakoval i viceprezident Mike Pence. Flynnův mluvčí ale později původně jasně odmítavé stanovisko zmírnil s tím, že Trumpův poradce si diskuzi o sankcích nevybavuje, ačkoli si nemůže být jistý, zda skutečně řeč na toto téma nepřišla. V rezignačním dopise Flynn uvedl, že během rychlého spádu své kauzy nedopatřením nesdělil Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem Kisljakem. Ve funkci poradce Bílého domu byl méně než jeden měsíc.

- Podle zpravodajského serveru Politico měl Flynn komplikované vztahy i s některými klíčovými ministry americké vlády včetně ministra zahraničí Rexe Tillersona a ministra obrany Jamese Mattise.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!