Tureckým prezidentem se stane premiér Erdogan, vyhrál v prvním kole | E15.cz

Tureckým prezidentem se stane premiér Erdogan, vyhrál v prvním kole

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan u prezidentských voleb
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan u prezidentských voleb
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tureckým prezidentem se stane dosavadní premiér Recep Tayyip Erdogan, který zvítězil v dnešním prvním kole voleb. Oznámil to turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Šedesátiletý Erdogan, který vládne zemi více než 11 let, bude prvním tureckým prezidentem zvoleným v přímé volbě. V reakci na své vítězství prohlásil, že národ dal najevo svou vůli. Více hodlá říci až po sečtení všech hlasů.

Podle neoficiálních výsledků oznámených Erdoganovou vládnoucí Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) získal její lídr 52 procent hlasů. Triumfoval tak už v prvním kole. „Předseda AKP a premiér Turecka Recep Tayyip Erdogan se stal prvním lidmi zvoleným prezidentem,“ napsal Bozdag na svém twitterovém účtu. Volební komise oficiální výsledky oznámí až v pondělí.

Erdogan si i podle průběžného sčítání udržoval velký náskok před kandidátem opozice Ekmeleddinem Ihsanogluem, který obdržel okolo 35 procent hlasů.

Favorizovanému premiérovi dávaly průzkumy šanci získat až 60 procent hlasů. Nejvýraznější turecký politik za dlouhá desetiletí v poslední době čelil kvůli autoritářskému způsobu uplatňování moci a islamizaci země řadě protestů.

Erdogan dnes po odevzdání hlasu v asijské části Istanbulu zdůraznil, že lidé činí důležité rozhodnutí „pro tureckou demokracii a pro budoucnost země“.

Opozice připravuje stížnost

Opozice nenašla dostatečně charizmatického kandidáta, který by se premiérovi postavil. Sedmdesátiletý Ihsanoglu, někdejší generální tajemník Organizace islámské spolupráce a mezinárodně uznávaný znalec islámské kultury, podle průzkumů neměl šanci Erdogana ohrozit. Opozice se zároveň obávala možných volebních manipulací, které mohly premiérův triumf usnadnit.

Šéfka skupiny pozorovatelů OBSE Aasa Lindestamová řekla, že hlasování ve volebních místnostech, které kontrolovala, proběhlo hladce. Agentura Dogan uvedla, že v provincii Sanliurfa na jihovýchodě země byl zatčen muž, který chtěl odevzdat hned několik hlasů pro Erdogana. Na policejní stanici se pak údajně propukly potyčky mezi zástupci vládní strany a opozice.

Ihsanoglu vyzval k jednotě a také tvrdil, že už bylo hlášeno několik nesrovnalostí z volebního procesu. Někteří lidé prý fotografovali své už označené hlasovací lístky mobilními telefony. Je prý možné, že pak tyto fotografie prokazování přízně vůči určitým politickým stranám. Ihsanoglu uvedl, že proto bude vznesena oficiální stížnost.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video