Účetní podvody. Ve Švédsku zadrželi bývalé šéfy automobilky Saab

Saab

Saab Zdroj: profimedia.cz

Krach automobilky Saab má mít soudní dohru. Švédská prokuratura viní bývalé vedení firmy z maření auditu a dalších podvodů.

Švédské úřady zadržely bývalého ředitele zkrachovalé švédské automobilky Saab a další dva bývalé vysoce postavené představitele firmy kvůli údajným podvodům v účetnictví společnosti. Podle agentury Reuters to dnes oznámili vyšetřovatelé.

Prokuratura v dokumentech předložených soudu v západním Švédsku uvedla, že bývalý šéf automobilky Jan-Åke Jonsson, někdejší finanční ředitel Karl-Gustav Lindström a bývalá šéfka právního oddělení Kristina Geersová jsou podezřelí, že se v letech 2010 až 2011 pokoušeli zmařit řádné daňové audity. Americká automobilka GM tehdy jednala o prodeji Saabu nizozemskému výrobci sportovních automobilů Spyker Cars. Zároveň se v té době začaly vynořovat problémy, které vedly k bankrotu automobilky. Dotyční byli zadrženi a mají se podrobit výslechu, stojí podle Reuters ve spisech.

Podle prokurátora Olofa Sahlgrena zadržená trojice falšovala části účetních výkazů. Mohly by jim za to hrozit až čtyři roky vězení, napsala agentura AP.

Silně ztrátový Saab vyhlásil bankrot koncem roku 2011 poté, co se automobilce Spyker Cars kvůli odmítavému postoji GM nepovedlo prodat Saab vyhlédnutým čínským partnerům. Majetek Saabu loni koupila investiční společnost National Electric Vehicle Sweden (NEVS) s plánem vyrábět v jeho hlavním závodě v Trollhätanu elektrické vozy. Saab vyrábí automobily od roku 1947.