Ukrajina obžaluje Janukovyče za vlastizradu kvůli údajnému požádání Putina o vojenskou pomoc | E15.cz

Ukrajina obžaluje Janukovyče za vlastizradu kvůli údajnému požádání Putina o vojenskou pomoc

ČTK

Ukrajinská vojenská prokuratura obžaluje bývalého prezidenta Viktora Janukovyče z vlastizrady. Příslušný obžalovací spis předá soudu. Řekl to ukrajinský vojenský prokurátor Ruslan Kravčenko ve vysílání ukrajinské televizní stanice 112.

Ukrajinský vrchní státní zástupce Jurij Lucenko na tiskové konferenci v Kyjevě řekl, že k obžalobě exprezidenta z vlastizrady mají vyšetřovatelé dostatek důkazů. Podle žalobců Janukovyč na jaře roku 2014 požádal Rusko o vojenskou pomoc, aby potlačil prozápadní povstání v Kyjevě. Lucenko také řekl, že soud s exprezidentem se uskuteční i v jeho nepřítomnosti.

Ačkoli Janukovyč popírá, že ruské jednotky pozval, prokuratura se odvolává na vyjádření bývalého ruského vyslance v OSN Vitalije Čurkina. Ten v Radě bezpečnosti OSN argumentoval dopisem, ve kterém Janukovyč žádá ruského prezidenta Vladimira Putina o vojenskou pomoc. Na videozáznamu Čurkin údajně ukazuje fotokopii dopisu.

Od „Majdanu“ a pádu Janukovyče uplynuly tři roky. USA podporovaly aktivisty miliony dolarů

Podle prokuratury o dopise hovořil i Putin a v roce 2014 o něm jednal ruský parlament. "Putin se obrátil na parlament s žádostí o vyslání ruských jednotek na Ukrajinu. V důsledku toho došlo později k anexi Krymského poloostrova," řekl prokurátor Kravčenko. Jako důkaz uvádí prokurátor videozáznam z jednání ruského parlamentu.

Janukovyč se v současné době ukrývá v Rusku, kam uprchl v únoru 2014. Tehdy v Kyjevě při bojích demonstrantů s policií zahynulo sto lidí. V kauze vlastizrady je ochoten vypovídat, nikoli ale na území Ukrajiny. Rusko dříve nabídlo vyslechnout exprezidenta na svém území vlastními orgány za přítomnosti ukrajinských vyšetřovatelů. To ale ukrajinská prokuratura odmítá.

Donbas bude za pár let ukrajinský. Moskvě se nevyplatí, říká britský dokumentarista

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!