Trump Netrump, USA budou do jeho nástupu v Evropě vojensky posilovat | E15.cz

USA budou do Trumpova nástupu v Evropě dál vojensky posilovat

ČTK

Spojené státy nebudou nic měnit na plánu posilování své vojenské přítomnosti v Evropě bez ohledu na strategii nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Prohlásil to mluvčí Pentagonu, podle něhož je dosud vrchním velitelem americké armády současný prezident Barack Obama. Trump hovořil během kampaně o tom, že USA nebudou zachraňovat svět a že partneři v NATO by si měli svou obranu hradit sami.

"Budeme pokračovat v realizaci plánů tak, jak byly dohodnuty s našimi partnery v NATO po konzultacích s nimi," řekl podle agentury AFP mluvčí amerického ministerstva obrany Peter Cook.

Jaké priority definuje příští prezident a jeho vláda, je prý na něm, avšak bude to hrát roli až po 20. lednu, kdy se Trump ujme úřadu. "Nyní máme jen jednoho vrchního velitele," prohlásil Cook.

Evropa se kvůli Trumpovi bojí o vztah s Amerikou. Čeká nás drsná jízda, říká expert

Washington hodlá v souvislosti s agresivním chováním Ruska do února příštího roku vyslat na východ Evropy na žádost evropských členů aliance obrněnou brigádu, jejíchž téměř pět tisíc vojáků by mělo být rozmístěno Pobaltí, Polsku, Rumunsku a Bulharsku.

Vše o Donaldu Trumpovi čtěte zde

Trump, který své konkrétní vojenské plány zatím nespecifikoval, se v kampani netajil snahou spíše zlepšit vztahy s Ruskem, které vnímá posilování amerických jednotek poblíž své hranice velmi negativně.

Miliony nových míst i deportace: Trump má ambiciózní plány

Můžete ho milovat i nenávidět, ale jedno je jisté. Potřebujeme více Donaldů Trumpů, píše The Washington Post

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!