Z Ruska musí pryč tři čeští diplomaté | E15.cz

Z Ruska musí pryč tři čeští diplomaté

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Moskva označila tři české diplomaty v Rusku za nežádoucí, do 5. dubna musí opustit zemi. České ministerstvo zahraničí vzalo ruský krok na vědomí. Informaci v Moskvě přijal český chargé d'affaires Petr Kroužek, který je po odjezdu velvyslance Remka pověřen vedením mise.

„Na ministerstvo zahraničí Ruské federace v Moskvě byl dnes odpoledne povolán český chargé d'affaires, kterému byla předána nóta, v níž jsou ruskou stranou tři čeští diplomatičtí zástupci označeni za takzvané nežádoucí osoby, a musí tak i se svými rodinnými příslušníky opustit území Ruské federace nejpozději do 5. dubna 2018,“ sdělila mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Rusko si v průběhu pátku předvolává velvyslance států, které v rámci solidarity s Británií kvůli případu otravy Sergeje Skripala vyhostily ruské diplomaty. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters informovalo, že jim předá protestní nótu a oznámí reciproční vypovězení jejich diplomatů. Ruské diplomaty vykázaly tři desítky zemí, které společně vypověděly přes 150 Rusů. Česká republika vypověděla tři diplomaty. 

Dopoledne již do budovy ruského ministerstva zahraničí dorazili velvyslanci Británie, Francie a Německa, krátce poté přijel i italský velvyslanec. Důvod předem neohlášené přítomnosti britského ambasadora není podle Reuters jasný. Moskva vyhoštění 23 britských diplomatů oznámila již dříve.

Budovu ministerstva již opustil německý velvyslanec Rüdiger von Fritsch, který podle Reuters prohlásil, že Rusko musí odpovědět na otázky týkající se obvinění z otravy Skripala. Řekl také, že Německo je otevřené k dialogu a že Berlín chce mít s Moskvou dobré vztahy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.