Akcie jsou na vrcholu. Rekordní popularita ale kontrastuje s výhledy expertů | E15.cz

Akcie jsou na vrcholu. Rekordní popularita ale kontrastuje s výhledy expertů

Akcie jsou na vrcholu. Rekordní popularita ale kontrastuje s výhledy expertů
burza
• 
ZDROJ: čtk

Jaroslav Bukovský

Ačkoli jsou akcie v mnoha případech nejdražší v historii, na popularitě mezi investory jim to nijak neubírá. Naopak. Globální akciové fondy se letos plní penězi nejrychleji za uplynulých deset let.

Od počátku roku dokázali fondoví manažeři pod svou správu získat na 235 miliard dolarů. Podíl akcií v majetku investičních fondů tak převýšil předkrizový vrchol. Svědčí o tom data Bank of America a výzkumné organizace EPFR Global.

„Vývoj je projevem rotace od dluhopisů směrem k akciím. Trh počítá s vyššími úrokovými sazbami i rychlejším růstem globální ekonomiky,“ uvádí Brian Leung z Bank of America. Rekordní popularita akcií však kontrastuje se střízlivými výhledy expertů.

O tom, zda je pro investici do akcií ten správný okamžik, panují značné rozpory. „Po nadprůměrné výkonnosti, které zatím letos světové akciové indexy v průměru dosahují, očekáváme vystřízlivění,“ uvádí Martin Krajhanzl z České spořitelny.

Chmurná Nomura

Ještě dále jde ve svých chmurných vizích Nomura. Ta pro příští rok nevylučuje 25- až 50procentní propad akcií. Pádných důvodů je několik. Krom utahování měnové politiky Fedu jsou to podle některých hlasů i příliš růžová očekávání stran výkonnosti americké ekonomiky.

Trhy budou limitovány třeba nedořešenou otázkou dluhového stropu. Tamní akcie mají letos na kontě více než dvacetiprocentní zisky, evropský parket od počátku roku přidal přes 15 procent.

V centru pozornosti akciových hráčů stojí právě Evropa. Zatímco na opačném břehu Atlantiku již ocenění trhu budí rozpaky a rozvíjející se trhy dosud nenašly ztracené renomé zlatého dolu, starý kontinent vychází investorům vylučovací metodou jako nejvhodnější destinace pro jejich horký kapitál.

Evropa jako apendix Wall Streetu

I tak ale Evropa výkonnostně zůstane pouhým apendixem Wall Street. „Pokud by došlo na výraznější pokles v zámoří, přidá se i zbytek světa. Některé evropské akciové indexy navíc dospěly v roce 2013 až příliš vysoko,“ upozorňuje Petr Hlinomaz z domácí BH Securities.

Sektorem, který slízne smetanu rychlejšího růstu, mají být finance. Na evropské banky sází velcí hráči ze zámoří už letos. Jen od června tak vzrostly podíly amerických fondů v deseti největších evropských bankách o 40 procent neboli o 33 miliard dolarů.

Křest ohněm však bankám napřesrok připravuje ECB. Centrální banka již avizovala, že zátěžové testy budou nejpřísnější od zavedení eura. Případné špatné výsledky nejen srazí kurzy akcií, ale podvážou i očekávaný hospodářský růst Evropy, a oslabí tak trh jako celek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!