Avast ukončí obchodování se svými akciemi na burze | e15.cz

Avast ukončí obchodování se svými akciemi na burzách v Praze i Londýně

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V pátek 9. září ukončí antivirová firma Avast obchodování se svými akciemi na londýnské i pražské burze. Následně budou staženy z obchodování a 13. září budou vydány nové akcie nástupnické firmy NortonLifeLock, s níž se má Avast spojit. 

„Pro zastavení obchodování platí datum 9. září v 16:30 BST (17:30 SELČ), nicméně to platí pouze pro akcionáře s akciovými certifikáty. Jednotlivé makléřské firmy si stanovují své vlastní (dřívější) termíny, po kterých nebude možné s akciemi Avastu obchodovat. Je tedy důležité, aby si každý akcionář ověřil kalendář u svého makléře,“ řekla ČTK mluvčí Avastu Dominika Kalašová.

Pražská burza pozastaví obchodování s akciemi Avastu od pátku 9. září. Od pondělí 12. září bude emise vyloučena z obchodování, informovala Burza cenných papírů. Po dokončení fúze budou přijaty akcie NortonLifeLock, které jsou investorům distribuovány jako část protiplnění za akcie Avastu, na volný trh pražské burzy.

Současní akcionáři Avastu obdrží akcie NortonLifeLock. „V rukou českých investorů tak může skončit na tuzemské poměry slušný balík akcií NortonLifeLock. Členové burzy usoudili, že o obchodování s titulem bude zájem, a proto se rozhodli zahájit poskytování likvidity. Troufám si však tvrdit, že obchodování s akciemi Nortonu nepřekoná zobchodované objemy akcií Avastu,“ řekl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler.

Investice v časech krve a slz. Válka přesměrovala peníze na nové adresy

Video se připravuje ...

Akcionáři obou společností mají na výběr ze dvou možností sloučení. Varianta číslo jedna počítá s výplatou 90 procent v hotovosti a zbylých deset procent budou tvořit akcie nově vzniklé společnosti, uvedl analytik XTB Štěpán Hájek. Majitelé akcií Avastu získají 7,61 dolaru (165 korun) za akcii. Druhá varianta počítá s nižší výplatou hotovosti za 31procentní podíl, tedy 2,37 dolaru a zbylých 69 procent budou tvořit akcie nové společnosti. Některé makléřské domy však mohou vyplácet pouze hotovost za cenu akcie při převzetí.

Minulý týden britský antimonopolní úřad (CMA) jako poslední regulátor definitivně schválil převzetí Avastu americkou softwarovou firmou NortonLifeLock za 8,6 miliardy dolarů (211,2 miliardy korun). Trh s bezpečnostním softwarem zůstane podle úřadu konkurenční i po spojení obou firem. NortonLifeLock očekává dokončení transakce tento měsíc. Avast a NortonLifeLock se dohodly na převzetí loni v srpnu.

Avast je česká nadnárodní antivirová společnost, která na trhu působí od roku 1988. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení a podle odborníků se řadí ke světové špičce. Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma uvádí, že zaměstnává více než 1700 lidí a že každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků.

NortonLifeLock sídlí ve městě Tempe v americkém státě Arizona. Podnik dříve na trhu působil pod názvem Symantec. Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady ovšem v roce 2019 prodal americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah