Cena zlata v týdnu rostla nejrychleji od února 2009 | E15.cz

Cena zlata v týdnu rostla nejrychleji od února 2009

Klenotnictví v Hongkongu nabízí
tyto zlaté cihličky o hmotnosti pěti taelů (190 gramů).
Klenotnictví v Hongkongu nabízí tyto zlaté cihličky o hmotnosti pěti taelů (190 gramů).
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Cena zlata dnes opět roste na nové rekordy a v Asii překročila 1850 dolarů za troyskou unci. Rekordní je cena i v eurech. Za růstem cen stojí obavy o další růst americké ekonomiky po posledních makroekonomických zprávách z USA a strach o zdraví evropských bank.

Zlato v Asii na promptním trhu stouplo až na 1853,2 dolaru za unci a proti čtvrtečnímu závěru si připsalo 1,6 procenta. Za celý týden zlato stouplo 5,9 procenta, což je zatím nejvyšší týdenní zisk od února 2009. V eurech cena stoupla až na 1296,31 eura za unci.

„Není to překvapením vzhledem k dalším obavám o Evropu a hrozným údajům z USA,“ komentoval pro agenturu Reuters vývoj na trhu analytik Investec Australia Darren Heathcote. „Zatím se zdá nepravděpodobné, že by zlato mohlo v současnosti klesnout vzhledem k nejistotě a nervozitě na trzích,“ dodal.

Jen v tomto měsíci zlato překonalo nový rekord již devětkrát a zpevnilo o 14 procent. Pokud by si tyto zisky udrželo, byl by růst nejvyšší od září 1999.

Vývoj ceny zlata za posledních 5 let

Vývoj ceny zlata Autor: E15

Obavy o další růst americké ekonomiky vyvolaly hlavně čtvrteční údaje o prodeji domů a regionální zpráva o aktivitě ve zpracovatelském sektoru. Investoři mají strach, že by se americká ekonomika mohla znovu propadnout do recese.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.