Český trh se zlatými šperky loni vzrostl poprvé od roku 2007 | E15.cz

Český trh se zlatými šperky loni vzrostl poprvé od roku 2007

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český trh se zlatými šperky loni vzrostl poprvé od roku 2007. Puncovní úřad opatřil ochranou známkou 825 tisíc zlatých šperků, meziročně o 16 procent víc. Počet stříbrných šperků označených puncem vzrostl o 23 procent na 1001 kusů. Vyplývá to z výroční zprávy Puncovního úřadu za rok 2014.

„Zde se projevilo oživení v evropské ekonomice, kdy spotřebitelé začali realizovat tzv. odložené nákupy. 1,63 tuny zlata, 7,5 tuny stříbra, 1,83 milionů kusů vyzkoušeného a označeného zboží je úctyhodné množství vykonané práce a řadí tak rok 2014 k těm úspěšným,“ uvedl úřad.

Puncovní úřad označil loni dále 458 šperků z platiny o váze 4,4 kg. Stříbrných šperků bylo 1001. Počty označených zlatých či stříbrných šperků od poloviny 90. let klesají. Před 20 lety dosahovala hmotnost označených zlatých šperků šesti tun za rok.

V Česku je 6082 prodejců šperků, loni přibylo 776 zlatníků, 105 subjektů ukončilo činnost. „Přestože jsme svědky celkového propadu ve zlatnické výrobě a obchodu, což je důsledek celoevropské ekonomické krize, jasný nárůst naznačuje, již zlepšující se trend v dané oblasti,“ uvádí zpráva.

Rostla tuzemská výroba

Potěšitelné podle Puncovního úřadu rovněž je, že zvýšení množství předkládaného zlatého i stříbrného zboží se projevilo u tuzemské výroby šperků. To potvrzuje konkurenceschopnost tuzemských šperkařských firem, uvedl úřad. Ze zemí, které do Česka vyvážejí zboží z drahých kovů, jsou nejvýznamnější Turecko, Itálie, Německo, Hongkong, Bulharsko, Thajsko, Čína, Polsko, a Rakousko. Podíl dovážených zlatých šperků loni dosáhl 47 procent.

Úřad loni u předkládaného zboží často zjišťoval závady v ryzosti, pro které nebylo zboží uvolněno k prodeji. Loni celkem zachytil 44075 závadných šperků o celkové hmotnosti 210 kg. Mezi dalšími závadami byly například absence výrobní či odpovědnostní značky.

Každý pátý diamant je falešný či nadhodnocený

Podle čeho vybírat diamantové šperky

Dokáží šperky udržet hodnotu?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah