Čínský jüan patří do měnového koše MMF, letos v něm ale ještě asi nebude | E15.cz

Čínský jüan patří do měnového koše MMF, letos v něm ale ještě asi nebude

Čínský jüan
Čínský jüan
• 
ZDROJ: Japanexperterna.se via Flickr (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Share on Facebook Messenger
Čínský jüan v zásadě patří do měnového koše, na jehož základě určuje Mezinárodní měnový fond (MMF) kurz své měnové a účetní jednotky zvané Zvláštní práva čerpání (SDR). Shodli se na tom ministři financí skupiny nejvyspělejších zemí G7 v Drážďanech. Podle nich se ale bude muset zahrnutí čínské měny do "první ligy" světových měn technicky připravit a letos se to už možná nestihne.

Začlenění jüanu do měnového koše MMF by bylo další milníkem v globálním vzestupu Číny. Od Spojených států, které mají ve fondu hlavní slovo, by to vyžadovalo smířit se se snížením svého vlivu na poli mezinárodních financí, uvedla agentura Reuters.

„Plně jsme se shodli, že zahrnutí jüanu (do SDR) je v principu žádoucí a že se musí prozkoumat technické podmínky takového kroku; žádné politicky odlišné názory na tuto věc se neobjevily,“ řekl německý hostitel třídenní schůzky Wolfgang Schäuble.

Jüan je už ve světovém obchodě pátou nejpoužívanější měnou. Peking letos pokročil se zaváděním infrastruktury, která je potřebná k volnému obchodování s čínskou měnou na světových trzích.

Japonský ministr financí Taró Aso přivítal záměr Číny uvolnit kurz měny. Řekl, že pokrok v liberalizaci čínských kapitálových trhů by měl jüanu usnadnit splnění kritérií MMF pro status světové měny.

Jüan by byl první měnou rozvojové země, která by se připojila ke koši SDR obsahujícímu americký dolar, euro, japonský jen a britskou libru. Podle německého ministra je ale „trochu optimistické“ očekávat jeho začlenění už v letošním roce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.