Čtyři země EU zakázaly spekulace na pokles cen některých akcií | E15.cz

Čtyři země EU zakázaly spekulace na pokles cen některých akcií

Světové trhy klesaly i přes víkend.
Světové trhy klesaly i přes víkend.
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francie, Itálie, Španělsko a Belgie s okamžitou platností zakázaly spekulace na pokles cen akcií vybraných bank a pojišťoven. Takzvaný short-selling, jak se zmíněné spekulativní transakce nazývají, umožňuje profitovat z poklesu kurzů a podle některých názorů je i hlavní příčinou abnormálního kolísání burz. Uvedené čtyři země Evropské unie se na koordinovaném kroku dohodly v noci na dnešek.

Podle regulačních orgánů, které zákaz vydaly, je cílem opatření obnovit důvěru na finančních trzích. K podobnému kroku několik zemí sáhlo už v roce 2008, když pád obří investiční banky Lehman Brothers zhoršil tehdejší průběh finanční krize a způsobil další pád cen akcií.

Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (EMSA) upřesnil, že podoba zákazu se bude v jednotlivých zemích lišit. Smyslem je ale prý odvrátit spekulace a dohady, které trh zasáhly v minulých dnech. Kritici z řad makléřů i akademiků nicméně poukazují na to, že podobné zákazy nebývají moc účinné a trhy se později stabilizují samy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.