Evergrande má splatit dluh. Šance, že se tak stane, jsou mizivé | e15.cz

Evergrande má splatit dluh. Šance, že se tak stane, jsou mizivé

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Čínská developerská společnost Evergrande má dnes splatit další úroky ze zahraničních dluhopisů za více než 148 milionů dolarů (3,2 miliardy korun). Minulý měsíc už společnost nedodržela dva termíny splatnosti úroků a očekávání, že by investoři dostali nějaké peníze v pondělí, jsou mizivá. Firma totiž upřednostňuje domácí věřitele a o svých dolarových dluhových závazcích mlčí, uvedla agentura Reuters.

Celkový dluh Evergrande činí více než 300 miliard dolarů. Firma měla 23. září a 29. září splatit investorům dohromady 131 milionů dolarů. Další promeškaný termín splatnosti zvyšuje mezi zahraničními investory obavy z velkých ztrát. Pokud tyto úroky neuhradí do 30 dnů od vypršení termínu, dostane se do platební neschopnosti.

Poradci majitelů zahraničních dluhopisů v pátek uvedli, že chtějí od developera více informací a transparentnosti. Požadují také více informací o plánu na prodej některých aktivit a o tom, jak bude zisk použit.

Obchodování s akciemi Evergrande a její divize Evergrande Property Services Group je zastaveno od 4. října kvůli oznámení velké transakce.

Problémy Evergrande vyvolaly obavy z šíření nákazy. Minulý týden nedodržel termín splátky mezinárodního dluhu menší developer Fantasia Holdings Group.

Pokud se Evergrande dostane do platební neschopnosti, bude muset přikročit k restrukturalizaci dluhu. Analytici předpokládají, že v takovém případě držitelé dluhopisů získají zpět pouze malou část investovaných peněz. Upozorňují, že neexistuje žádný precedens v takové velikosti jako Evergrande. Případná restrukturalizace by tak byla jednou z největších v historii Číny a naděje na rychlé vyřešení nejsou velké.

Společnost Evergrande v současnosti vlastní přes 1300 developerských projektů ve více než 280 čínských městech.

Video se připravuje ...
Bitcoin a jeho vliv na cenu nemovitostí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery