GE Money Bank změní název na Moneta, akcie půjdou na trh za 68 až 85 korun | E15.cz

GE Money Bank změní název na Moneta, akcie půjdou na trh za 68 až 85 korun

GE Money Bank změní název na Moneta, akcie půjdou na trh za 68 až 85 korun
Pobočka GE Money Bank ve Znojmě
• 
ZDROJ: CC0 1.0: Takmocsekretovanej!

ČTK

GE Money Bank upíše své akcie na pražské burze za cenu od 68 do 85 korun na akcii. Hodnota celé banky je tak oceněna mezi 34,7 a 43,5 miliardy korun. Banka se přejmenuje na Moneta Money Bank. Na burzu by měla firma vstoupit zhruba 5. května. GE Money Bank o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Nabídka souvisí se záměrem amerického konglomerátu General Electric prodat banku do příštího roku a zaměřit se na průmyslovou činnost.

„Jsme potěšeni, že po silné prvotní odezvě ze strany institucionálních investorů dnes můžeme zahájit plánované IPO. Jako další významný krok na naší cestě k tomu stát se nezávislou českou bankou dnes současně oznamujeme naši novou obchodní firmu a značku - Moneta Money Bank,“ uvedl generální ředitel GE Money Bank Tomáš Spurný.

Firma nabídne většinu svých kmenových akcií institucionálním investorům. Žádné nově vydané akcie nebudou nabízeny. Konečná cena cenných papírů by měla být oznámena 5. května nebo v blízkosti tohoto data. Následující den po oznámení ceny se titul začne na pražské burze obchodovat. Ještě dnes by měly být kompletní informace k dispozici v prospektu na webových stránkách banky.

Férová cena

Cenové rozpětí nabídky akcií Moneta Money Bank je vzhledem k současným podmínkám na trhu relativně férové, řekl hlavní ekonom společnosti Chytrý Honza František Bostl. Pokud cena akcií hned první den výrazně nevzroste, mohl by se podle něj vyplatit i přímý nákup na trhu. Očekává, že Moneta nabídne investorům zajímavou dividendu, a proto se dá v prvních dnech čekat silný zájem českých drobných investorů.

„Oznámené rozpětí ceny úpisu je v souladu s mým očekáváním a myslím, že ponechává ještě i solidní prostor na další růst ceny akcií banky v rámci obchodování na pražské burze,“ uvedl hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. „Nedá se říci, že by mne nový název úplně zaujal, ale dejme mu čas,“ podotkl.

Prezident Asociace českých reklamních agentur Pavel Brabec míní, že přejmenování je vynucený stav, na který se složitě a dlouho připravovali. Osobně se mu nové jméno nelíbí, ale připouští, že on není cílová skupina. „Investice do jména značky je vždy dlouhodobým a finančně náročným komunikačním procesem. Bourat hrad, který pevně stojí a je nedobytný, je přece nesmysl. Veškeré změny proto sebou nesou vysoké náklady i požadavky na novou architekturu komunikace,“ vysvětlil.

Banka chce vyplácet 70 procent zisku

GE prodá v bance majoritu, po dobu 180 dnů si ponechá významný minoritní podíl. Během dalších dvou let ji bude dále podporovat. Ve statutárních orgánech bude mít dva zástupce z pěti, upozornil již dříve Spurný. Dividendová politika banky počítá s každoročním vyplácením 70 procent čistého zisku.

Skupina GE Money, do které patří GE Money Bank, GE Money Auto a GE Money Leasing, vytvořila v Česku v roce 2015 podle mezinárodních účetních standardů čistý zisk 4,5 miliardy korun.

Šestá největší banka

GE Money Bank je v Česku šestou největší bankou, která má milion klientů. Společnost je bankou financovanou z vlastních zdrojů, která podléhá dohledu ČNB a která z provozního hlediska není závislá na skupině GE Capital.

GE Money Bank má dvě hlavní divize. Retailová divize loni vykázala zisk před zdaněním 4,128 miliardy korun a poskytovala služby 1,068 milionu klientů. Pohledávky za klienty činily 53,7 miliardy korun. Komerční divize dosáhla ke konci loňského roku zisk před zdaněním 1,32 miliardy korun a poskytovala služby 69 tisícům klientů.

GE Money Bank je šestou největší bankou
- GE Money Bank je dosud součástí skupiny GE Money, do níž patří též GE Money Auto a GE Money Leasing. Banka je šestou největší v ČR.

- Vznikla ze zdravé části někdejší Agrobanky, kterou prodal nucený správce Jiří Klumpar v roce 1998 skupině General Electric (GE). Krok se stal následně předmětem mnoha žalob. Agrobanka zkrachovala v roce 1996, přičemž tehdy ji ovládala skupina Motoinvest v čele s finančníkem Pavlem Tykačem.

- Od ledna 2005 se obchodní jméno banky změnilo na GE Money Bank, a. s. Nyní oznámila, že se v souvislosti s uvedením akcií na burzu přejmenuje na Moneta Money Bank.

- GE Money Bank patří v ČR ke středně velkým bankám. Banka měla ke konci loňského září 252 poboček a 686 bankomatů. V České republice má zhruba milion klientů.

- Počet zaměstnanců skupiny ke konci roku 2013 činil 3265.

- Významnými klienty banky jsou zemědělci, kterým byla poskytnuta až třetina všech úvěrů.

- Skupině GE Money, do které patří GE Money Bank, GE Money Auto a GE Money Leasing, stoupl v prvních třech čtvrtletích roku 2015 konsolidovaný čistý zisk o deset procent na 3,5 miliardy korun. Vklady banky stouply o 9,7 procenta na 105,6 miliardy korun, úvěry skupiny činily 115,5 miliardy Kč. Celkový počet nových půjček vzrostl meziročně o 21,5 procenta.

- Šéfem GE Money Bank je od loňského září Tomáš Spurný, který nahradil ve funkci Seana Morrisseyho.

- Skupina GE Money ČR je součástí GE Capital, globální finanční divize General Electric. GE sdružuje firmy z oblasti průmyslu a financí. Podniká v oblasti výroby letadlových motorů, elektrické energie, finančních služeb či lékařské techniky. Z hlediska tržní kapitalizace patří GE mezi tři největší společnosti na světě.

- Loni v dubnu šéf banky Morrissey potvrdil Hospodářským novinám, že GE chce českou GE Money Bank do dvou let prodat. Analytici oslovení ČTK poté uvedli, že kupující může za banku zaplatit od 25 do 90 miliard Kč.

- Před dvěma týdny banka zveřejnila, že požádá o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na hlavním trhu pražské burzy. Nabídka souvisí se záměrem General Electric zaměřit se na průmyslovou činnost. Nyní banka oznámila, že na burzu by měla vstoupit kolem 5. května, cenové rozpětí akcií by se mělo pochybovat od 68 do 85 korun. Při střední hodnotě to znamená kapitalizaci 39,1 miliardy korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!